mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 1000-konny prototyp ze wsparciem UE

1000-konny prototyp ze wsparciem UE

Hiszpańska firma Applus+ Idiada wczoraj na torze Catalunya podczas oficjalnych testów Formuły 1 zaprezentowała swój supersportowy samochód, którego moc pochodzi z silników elektrycznych.

1000-konny prototyp ze wsparciem UE
Volar-e, bo tak nazywa się samochód, zaprezentowany na torze Circuit de Catalunya został wyposażony w cztery silniki elektryczne, które łącznie dostarczają 1000 KM oraz 1000 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Hiszpańska firma opracowała technologię, która pozwala na szybkie naładowanie akumulatorów do pełna w czasie 15-20 minut.

Oczywiście auto zostało wyposażone w takie systemy, jak odzyskiwanie energii elektrycznej podczas hamowania. Hiszpańska firma nie stoi samotnie za technologią, która została wykorzystana do budowy prototypowego Volar-e. Applus Idiada stworzyła prototyp sportowego auta we współpracy z chorwackim producentem aut, marką Rimac Automobili, która nie tak dawno zaprezentowała model Rimac Concept One.

Prototypowy Volar-e może osiągnąć maksymalną prędkość 300 km/h i rozpędzić się do prędkości 100 km/h w czasie 3.4 sekundy. Tym samym jest to jak na razie najmocniejszy i zarazem najszybszy elektryczny samochód jaki został opracowany na naszym globie. Ciekawostką jest fakt, że prototyp powstał dzięki finansowemu wsparciu europejskich funduszy. Ponad 50% budżetu, jaki potrzebny był do stworzenia prototypu Volar-e, dofinansowano z pieniędzy Unii Europejskiej.

Podczas prezentacji swojego auta Applus+ Idiada zadbała również o tych, którzy nie mogli się pojawić na torze. Poprzez specjalną aplikację pobraną z Internetu można było śledzić podstawowe parametry pojazdu, takie jak prędkość, przyśpieszenie oraz siłę hamowania na swoim smartfonie.

Volar-e powstawał przez cztery miesiące pod bacznym okiem Komisji Europejskiej. Prototyp ma promować elektryczne auta i pokazywać potencjał takich pojazdów obywatelom Unii Europejskiej. Na razie jednak nie wiadomo nic o jego seryjnej produkcji.

Podobne wiadomości:

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą elektryczne

Porsche, Lamborghini i Bentleye będą...

Aktualności 2017-09-12

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Lidl umozliwi ładowanie aut elektrycznych

Aktualności 2017-09-27

Komentuj:

~oLEK 2013-03-03

"superportowy" samochód :):)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
W połowie sierpnia kierowcy jadący Zakopianką będą mogli skorzystać z nowo wybudowanego węzła drogowego w Poroninie. Marszałek województwa małopolskiego zapewnił, że wszystkie prace postępują zgodnie z harmonogramem.