mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 100 lat dostaw pojazdów strażackich Scania

100 lat dostaw pojazdów strażackich Scania

Scania świętuje 100 lat, które minęły od momentu kiedy firma dostarczyła pierwszy samochód strażacki. Scania przez 100 lat przygotowywała podwozia pod zabudowę dla aut ratowniczych i pożarniczych.

100 lat dostaw pojazdów strażackich Scania

Pierwszy pojazd pożarniczy Scania dostarczyła w 1912 roku, kiedy to wiele ekip strażackich korzystało z bryczek konnych, na których zamontowana była pompa. W 1912 roku firma Scania-Vabis stworzyła pojazd DLa Special, który zakupiła Brygada Strażacka z Norrköping. Trzy lata później dołączył do niego samochód wyposażony w 24-metrową składaną drabinę.

Pierwsza innowacja pojawia się w 1919 roku, kiedy Scania-Vabis wyprodukowała model T-1, który był pierwszym pojazdem strażackim wyposażonym w napęd 4x4. T-1 przez 25 służył w brygadzie w Södertälje. Rok 1939 to czas modelu 33516, który trafił do jednostki Eskilstunie. Samochód wyposażony w 30-metrową drabinę swoją służbę zakończył w 1959 roku. Scania Vabis L64

W 1968 firma Scania-Vabis zmienia nazwę pozostawiając jedynie pierwszy człon dotychczasowej nazwy. Dwanaście lat później powstaje pojazd LB81. Samochód posiada niską zabudowę z kabiną oraz obrotową drabinę firmy Metz. Wóz strażacki wciąż jest wykorzystywany w Szwecji.  Scania od 2007 roku dostarcza również pojazdy pod zabudowę strażacką do Polski.

„Po wzmożeniu naszych działań biznesowych w kierunku pojazdów ratowniczych i pożarniczych zwróciliśmy się do producentów zabudów, aby wspólnie stworzyć rozwiązanie łączące legendarną markę Scania z  najlepszymi zabudowami pożarniczymi, o doskonałych walorach trakcyjnych w mieście i na bezdrożach. Pojazd kompatybilny z układami gaśniczymi o najwyższych parametrach, mogący wScania Vabis DLa Specialięcej niż dotychczasowe konstrukcje. Celem nadrzędnym projektu była łatwość obsługi i bezawaryjność.

Na nasze wezwania odpowiedziały wie firmy: WISS – Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych i Szczęśniak Pojazdy Specjalistyczne, przez które dystrybuujemy swoje pojazdy do jednostek straży pożarnej. Od tej pory dostawy ciężarówek Scania podwajały się każdego roku. Przez ostatnie pięć lat dostarczyliśmy 335 pojazdów służących ciężkiemu ratownictwu”
powiedizał Piotr Korus, Sales Development Manager ze Scania Polska.

„Chcę podkreślić, że nie mieliśmy przez ten czas żadnych reklamacji technicznych. Samochody bardzo dobrze się sprawują, osiągnęliśmy założony cel, a teraz możemy się skoncentrować na ich dalszym rozwoju” , dodał Korus.
Scania-Vabis 33516

Tematy w artykule: Scania straż pożarna

Podobne wiadomości:

Luksusowa Scania prosto z Polski

Luksusowa Scania prosto z Polski

Ciężarówki i Autobusy 2017-06-29

Scania prezentuje nową serię R

Scania prezentuje nową serię R

Ciężarówki i Autobusy 2016-08-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Tesla Model 3 oficjalnie. Znamy dane techniczne
Tesla Model 3 oficjalnie. Znamy dane techniczne
To był wielki dzień dla Elona Muska. Tesla zaprezentowała Model 3, który wprowadzi rewolucję w segmencie samochodów elektrycznych. Ceny długo oczekiwanego samochodu startują już od 35 tys. dolarów, a pierwsze egzemplarze zostały właśnie wręczone klientom.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic