mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 100 mln euro z BŚ na polskie drogi

100 mln euro z BŚ na polskie drogi

W dniu wczorajszym, 26 kwietnia w Biurze Banku Światowego w Warszawie odbyła się uroczystość podpisania umowy pożyczkowej na kwotę 100 mln euro pomiędzy Rządem Polskim a Bankiem Światowym dla sfinansowania Drugiego Projektu Utrzymania i Rehabilitacji Dróg.

100 mln euro z BŚ na polskie drogi

Umowę pożyczkową na kwotę 100 mln Euro podpisali: w imieniu Rządu RP Pan Wiesław Szczuka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, zaś w imieniu Banku Światowego Pani Daniela Gressani, Dyrektor Regionalny dla Europy Środkowej i Krajów Bałtyckich. W ceremonii uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zgodnie z projektem udzielona pożyczka przyczyni się do poprawy efektywności polskiego systemu utrzymania i modernizacji krajowych dróg poprzez znaczące zwiększenie procentu źródła finansowania konserwacji i odnowy sieci dróg krajowych oraz działań zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego jak też zwiększy potencjał GDDKiA w zakresie sprawności i efektywności działania. Całkowita wartość Drugiego Projektu Utrzymania i Rehabilitacji Dróg w 2005 r to 210,5 mln USD.

W ubiegłym roku Bank Światowy udzielił pożyczki na 100 mln euro, dzięki której udało się zmodernizować i wyremontować około 900 km nawierzchni drogowych.

Szacuje się, że program poprawy stanu dróg w Polsce zakończy się w 2009 r. Głównymi źródłami finansowania powyższego projektu oprócz środków budżetowych są fundusze z Banku Światowego oraz od przyszłego roku z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
W pogoni za wydajnością
W pogoni za wydajnością
Coraz bardziej zaawansowane układy wtryskowe, poza zwiększaniem mocy silników, optymalizują proces spalania obniżając zużycie paliwa i zmniejszając emisję spalin.