mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 100 mln euro z BŚ na polskie drogi

100 mln euro z BŚ na polskie drogi

W dniu wczorajszym, 26 kwietnia w Biurze Banku Światowego w Warszawie odbyła się uroczystość podpisania umowy pożyczkowej na kwotę 100 mln euro pomiędzy Rządem Polskim a Bankiem Światowym dla sfinansowania Drugiego Projektu Utrzymania i Rehabilitacji Dróg.

100 mln euro z BŚ na polskie drogi

Umowę pożyczkową na kwotę 100 mln Euro podpisali: w imieniu Rządu RP Pan Wiesław Szczuka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, zaś w imieniu Banku Światowego Pani Daniela Gressani, Dyrektor Regionalny dla Europy Środkowej i Krajów Bałtyckich. W ceremonii uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zgodnie z projektem udzielona pożyczka przyczyni się do poprawy efektywności polskiego systemu utrzymania i modernizacji krajowych dróg poprzez znaczące zwiększenie procentu źródła finansowania konserwacji i odnowy sieci dróg krajowych oraz działań zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego jak też zwiększy potencjał GDDKiA w zakresie sprawności i efektywności działania. Całkowita wartość Drugiego Projektu Utrzymania i Rehabilitacji Dróg w 2005 r to 210,5 mln USD.

W ubiegłym roku Bank Światowy udzielił pożyczki na 100 mln euro, dzięki której udało się zmodernizować i wyremontować około 900 km nawierzchni drogowych.

Szacuje się, że program poprawy stanu dróg w Polsce zakończy się w 2009 r. Głównymi źródłami finansowania powyższego projektu oprócz środków budżetowych są fundusze z Banku Światowego oraz od przyszłego roku z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross