mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 100 mln euro z BŚ na polskie drogi

100 mln euro z BŚ na polskie drogi

W dniu wczorajszym, 26 kwietnia w Biurze Banku Światowego w Warszawie odbyła się uroczystość podpisania umowy pożyczkowej na kwotę 100 mln euro pomiędzy Rządem Polskim a Bankiem Światowym dla sfinansowania Drugiego Projektu Utrzymania i Rehabilitacji Dróg.

100 mln euro z BŚ na polskie drogi

Umowę pożyczkową na kwotę 100 mln Euro podpisali: w imieniu Rządu RP Pan Wiesław Szczuka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, zaś w imieniu Banku Światowego Pani Daniela Gressani, Dyrektor Regionalny dla Europy Środkowej i Krajów Bałtyckich. W ceremonii uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zgodnie z projektem udzielona pożyczka przyczyni się do poprawy efektywności polskiego systemu utrzymania i modernizacji krajowych dróg poprzez znaczące zwiększenie procentu źródła finansowania konserwacji i odnowy sieci dróg krajowych oraz działań zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego jak też zwiększy potencjał GDDKiA w zakresie sprawności i efektywności działania. Całkowita wartość Drugiego Projektu Utrzymania i Rehabilitacji Dróg w 2005 r to 210,5 mln USD.

W ubiegłym roku Bank Światowy udzielił pożyczki na 100 mln euro, dzięki której udało się zmodernizować i wyremontować około 900 km nawierzchni drogowych.

Szacuje się, że program poprawy stanu dróg w Polsce zakończy się w 2009 r. Głównymi źródłami finansowania powyższego projektu oprócz środków budżetowych są fundusze z Banku Światowego oraz od przyszłego roku z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.