mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 10 lat EuroNCAP

10 lat EuroNCAP

W tym roku organizacja EuroNCAP, znana przede wszystkim z przeprowadzanych testów zderzeniowych, świętuje swoje dziesięciolecie.

10 lat EuroNCAP

W ciągu tych dziesięciu lat wyniki osiągane w crash-testach stały się nie tylko wyznacznikiem poziomu bezpieczeństwa, jakie oferuje dany model, ale i ważnym elementem marketingowym. Już od początkowych faz tworzenia auta wiele uwagi poświęca się kwestiom bezpieczeństwa, tak by osiągnąć upragnione pięć gwiazdek. Obecnie nie dziwią już reklamy, w których jednym z głównych, najbardziej eksponowanych elementów jest liczba zdobytych gwiazdek.

EuroNCAP to nie tylko same testy oraz ich wyniki, na które teraz czeka się niemal równie niecierpliwie, jak na premiery nowych modeli. To także promowanie kwestii bezpieczeństwa u producentów. Porównując choćby wyniki następujących po sobie generacji tego samego modelu, widać iż poczyniono sporo, aby poprawić bezpieczeństwo podróżujących oraz pieszych. W 1996 Fiat Punto uzyskał tylko dwie dwiazdki za ochronę pasażerów, w tym roku pięć. Identyczne wyniki odnotował Renault Clio. Nissan Micra podwoiła liczbę gwiazdek z dwóch w 1996 roku do czterech w 2003. Obecnie standardem stały się już wyniki cztero lub pięciogwiazdkowe. Jak wynika z badań, bezpieczeństwo oferowane przez modele z wynikiem co najmniej trzygwiazdkowym jest o 30% wyższe niż w autach, które zdobyły dwie lub mniej gwiazdek.

Aspekt bezpieczeństwa staje się coraz ważniejszy, nie tylko dla producentów. Jak wynika z badań "bezpieczeństwo" jest na pierwszym miejscu na liście czynników, jakie są brane pod uwagę przy kupnie nowych samochodów. Tylko w Niemczech i Wlk.Brytanii wyżej plasuje się "niezawodność".

Zobacz wyniki testów zderzeniowych EuroNCAP

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i
Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i
Polska drogówka się zbroi - flota BMW 330i xDrive trafi pod koniec listopada na ulice. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołania pozostałych oferentów, którzy proponowali takie modele jak Volkswagen Passat czy Skoda Superb.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech