mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 10 lat EuroNCAP

10 lat EuroNCAP

W tym roku organizacja EuroNCAP, znana przede wszystkim z przeprowadzanych testów zderzeniowych, świętuje swoje dziesięciolecie.

10 lat EuroNCAP

W ciągu tych dziesięciu lat wyniki osiągane w crash-testach stały się nie tylko wyznacznikiem poziomu bezpieczeństwa, jakie oferuje dany model, ale i ważnym elementem marketingowym. Już od początkowych faz tworzenia auta wiele uwagi poświęca się kwestiom bezpieczeństwa, tak by osiągnąć upragnione pięć gwiazdek. Obecnie nie dziwią już reklamy, w których jednym z głównych, najbardziej eksponowanych elementów jest liczba zdobytych gwiazdek.

EuroNCAP to nie tylko same testy oraz ich wyniki, na które teraz czeka się niemal równie niecierpliwie, jak na premiery nowych modeli. To także promowanie kwestii bezpieczeństwa u producentów. Porównując choćby wyniki następujących po sobie generacji tego samego modelu, widać iż poczyniono sporo, aby poprawić bezpieczeństwo podróżujących oraz pieszych. W 1996 Fiat Punto uzyskał tylko dwie dwiazdki za ochronę pasażerów, w tym roku pięć. Identyczne wyniki odnotował Renault Clio. Nissan Micra podwoiła liczbę gwiazdek z dwóch w 1996 roku do czterech w 2003. Obecnie standardem stały się już wyniki cztero lub pięciogwiazdkowe. Jak wynika z badań, bezpieczeństwo oferowane przez modele z wynikiem co najmniej trzygwiazdkowym jest o 30% wyższe niż w autach, które zdobyły dwie lub mniej gwiazdek.

Aspekt bezpieczeństwa staje się coraz ważniejszy, nie tylko dla producentów. Jak wynika z badań "bezpieczeństwo" jest na pierwszym miejscu na liście czynników, jakie są brane pod uwagę przy kupnie nowych samochodów. Tylko w Niemczech i Wlk.Brytanii wyżej plasuje się "niezawodność".

Zobacz wyniki testów zderzeniowych EuroNCAP

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.