mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 10 lat wałbrzyskiego zakładu Toyoty

10 lat wałbrzyskiego zakładu Toyoty

10 lat temu, 24 sierpnia 1999 roku, do życia powołana została spółka Toyota Motor Manufacturing Poland [TMMP] z siedzibą w Wałbrzychu. W tym dniu, po długich przygotowaniach, powstanie pierwszej fabryki Toyoty w Polsce stało się faktem. Masowa produkcja ruszyła niecałe 3 lata później, w kwietniu 2002 roku. Dziś inwestycja Toyoty w wałbrzyską fabrykę osiągnęła poziom ponad 2 miliardów złotych. Obecnie TMMP zatrudnia 2023 pracowników i od momentu rozpoczęcia produkcji masowej w 2002 roku wyprodukowało ponad 4 miliony podzespołów.

10 lat wałbrzyskiego zakładu Toyoty
Zgodnie z początkowymi założeniami Toyota miała zainwestować w Wałbrzychu 80 milionów EURO i zatrudnić 300 pracowników. Możliwości produkcyjne szacowano na 250 000 manualnych 5-biegowych skrzyń biegów rocznie. Dziś TMMP produkuje 5 oraz 6-biegowe manualne i półautomatyczne skrzynie biegów a także silniki o pojemności 1 litra. Poziom produkcji fabryki przekroczył milion podzespołów rocznie (360 000 silników i 720 000 skrzyń biegów) co sprawia, iż TMMP jest obecnie największym centrum produkcji podzespołów Toyoty poza Japonią. „Z tej perspektywy możemy stwierdzić, że Toyota Motor Manufacturing Poland odniosła sukces” mówi Kenji Manabe, Prezes TMMP. „Bez wątpienia nie byłoby to możliwe bez codziennego wysiłku wszystkich naszych pracowników oraz zaufania jakim obdarzyła nas centrala Toyoty w Japonii powierzając wałbrzyskiej fabryce kolejne projekty inwestycyjne, aż do ostatniego ogłoszonego w sierpniu 2006 roku” - dodaje Pan Manabe.

Ostatecznie, dzięki realizacji kolejnych projektów, TMMP, w stosunku do pierwotnych założeń, zwiększyło poziom zaangażowania inwestycyjnego pięciokrotnie a zatrudnienie prawie siedmiokrotnie. Dziś inwestycja Toyoty w wałbrzyską fabrykę osiągnęła poziom ponad 2 miliardów złotych. Obecnie TMMP zatrudnia 2023 pracowników i od momentu rozpoczęcia produkcji masowej w 2002 roku wyprodukowało ponad 4 miliony podzespołów.

Inwestycja Toyoty wpłynęła również na rozwój ekonomiczny regionu. „Decyzja Toyoty o realizacji inwestycji w Wałbrzychu wywarła olbrzymi wpływ na rozwój dopiero co powstałej strefy ekonomicznej” – powiedział Mirosław Greber – Prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”. „Tak prestiżowa inwestycja sprawiła, że zainteresowanie wałbrzyską strefą wzrosło. Toyota stała się magnesem dla innych przedsiębiorstw, które również ulokowały się w naszej strefie” - dodaje Mirosław Greber.

Dziś, działalność Toyoty w Polsce to dwie fabryki: Toyota Motor Manufacturing Poland [TMMP] w Wałbrzychu i Toyota Motor Industries Poland [TMIP] w Jelczu-Laskowicach oraz  spółka sprzedażowa, dystrybutor samochodów koncernu - Toyota Motor Poland [TMPL], zlokalizowana w Warszawie. Toyota prowadzi również działalność finansową  - Toyota Bank Polska, i magazynowo-logistyczną - Toyota Logistics Services Poland.

Podobne wiadomości:

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Toyota, Mazda i Denso utworzyły alians

Toyota, Mazda i Denso utworzyły alians

Aktualności 2017-10-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.