mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 10 rok z rzędu liderem

10 rok z rzędu liderem

Miniony rok, choć generalnie dla branży motoryzacyjnej zakończył się na minusie, nie dla wszystkich był nieudany. Solaris potwierdził swoją pozycję lidera polskiego rynku autobusowego, zwiększył sprzedaż zagraniczną i wprowadził na rynek pierwsze autobusy elektryczne.

10 rok z rzędu liderem
W 2012 roku firma Solaris sprzedała łącznie 1006 autobusów i trolejbusów. Polskim klientom dostarczono 263 pojazdy. Udziały Solarisa w krajowym rynku niskopodłogowych autobusów miejskich na zakończenie ubiegłego roku wyniosły 46,6% i są większe od uzyskanych przez najbliższego konkurenta o ponad 30 punktów procentowych.

Do największych zamówień zrealizowanych w Polsce przez firmę Solaris należały m.in. dostawy trzydziestu pięciu sztuk Urbino do Białegostoku oraz trzydziestu niskopodłogowców dla MPK w Krakowie i dwudziestu dla MZA w Warszawie.

Jednocześnie Solaris sprzedał poza granicami kraju 743 autobusy i trolejbusy (wzrost o 8,2% w porównaniu do 2011 roku). Na większości rynków firma zwiększyła swoje udziały. Najbardziej spektakularne wzrosty nastąpiły w Czechach i Niemczech.

U zachodniego sąsiada Solaris w minionym roku sprzedał rekordową liczbę 268 pojazdów (dla porównania w roku 2011  - 248 sztuk, wzrost o 8,1%). To pozwoliło polskiej firmie na zwiększenie udziałów w niemieckim rynku autobusowym z 10% do 13%. Tym samym Solaris kolejny rok z rzędu był największym zagranicznym dostawcą autobusów w tym kraju.

Z kolei w Czechach Solaris ze sprzedażą 81 autobusów i trolejbusów zajął trzecie miejsce z udziałem 26% w rynku. W porównaniu z rokiem 2011 jest to wzrost udziałów rynkowych aż o 19 punktów procentowych.

W minionym roku spółka z podpoznańskiego Bolechowa pozyskała klientów z krajów, w których do tej pory pojazdy marki Solaris nie były obecne. Chodzi o Finlandię oraz o Belgię. Do największych ubiegłorocznych kontraktów zagranicznych pozyskanych przez firmę Solaris należały zamówienia dla Burgas (67 autobusów), Avignon (43 autobusy) czy Pragi (40 autobusów).

Ubiegły rok to premiery trzech nowych produktów. Na rynek trafiły Solaris Urbino o długości 18,75 metra oraz nowa wersja międzymiastowego Solarisa InterUrbino. Niewątpliwie najbardziej innowacyjną z nowości jest dwunastometrowa, w pełni niskopodłogowa wersja autobusu elektrycznego Solaris Urbino 12 electric. Co ciekawe, baterie tego autobusu mogą być ładowane na cztery różne sposoby. Poprzez złącze typu plug-in, za pomocą ładowania indukcyjnego, wykorzystując szybką wymianę baterii lub z zastosowaniem istniejącej w danym mieście trakcji tramwajowej. Solaris ma już dwa pierwsze zamówienia na ten model, które w tym roku trafią do Niemiec oraz Austrii.

- Portfel zamówień na rok 2013 wygląda obiecująco. Ten rok przyniesie wiele wyzwań dla naszej branży, jak chociażby wdrożenie do produkcji pojazdów spełniających normę emisji spalin Euro 6. Jesteśmy jednak dobrze do tego przygotowani. Najbliższy okres to także dalsza praca nad popularyzacją autobusów z napędem elektrycznym i dalszy rozwój pojazdów szynowych. Zbliża się też czas prezentacji nowej generacji autobusów marki Solaris, który nastąpi na targach IAA w Hanowerze w roku 2014 - zapowiada Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A.

Podobne wiadomości:

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ciężarówki i Autobusy 2017-10-26

Pierwszy, elektryczny autobus do poboru krwi

Pierwszy, elektryczny autobus do poboru krwi

Ciężarówki i Autobusy 2017-07-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.