mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 130 tysięcy nietrzeźwych

130 tysięcy nietrzeźwych

Tylko od stycznia do września tego roku policja odnotowała 129.309 nietrzeźwych kierowców na terenie całej Polski. W tym okresie z winy prowadzących pod wpływem alkoholu doszło do 1.853 wypadków drogowych, w wyniku których zginęły 162 osoby, a 2.575 zostało rannych.

130 tysięcy nietrzeźwych
Kampania "Piłeś? Nie jedź!" organizowana przez Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy przestrzega przed kierowaniem po alkoholu i edukuje na temat konsekwencji z tym związanych. W ramach kampanii we współpracy z Komendą Stołeczną Policji i Instytutem Transportu Samochodowego rozpoczęto akcje, które potrwają do połowy listopada. Są to m.in. organizowane przez drogówkę "Trzeźwe poranki" i "Trzeźwe wieczory" oraz kontrole policyjne z symulatorem dachowania. Podejmowane działania mają na celu zmniejszenie liczby pijanych kierowców, a tym samym powodowanych przez nich wypadków.

- Kampania rusza tuż przed 1 listopada, kiedy ruch na drogach znacząco rośnie. W ubiegłym roku w Polsce w ciągu zaledwie 3 dni – od 31 października do 2 listopada - w wypadkach z udziałem nietrzeźwych zginęły 4 osoby, a 64 zostały ranne - mówi Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego, organizatora akcji „Piłeś? Nie jedź!”.

Z policyjnych statystyk prezentowanych przez Komendę Stołeczną Policji wynika, że w tym roku od stycznia do września z winy nietrzeźwych kierowców doszło do 1.853 wypadków w całej Polsce. W porównaniu z takim samym okresem w ubiegłym roku oznacza to spadek o 20,6%. Wg statystyk za okres styczeń-wrzesień 2010, najwięcej wypadków z udziałem nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego policja odnotowuje w weekendy - 14,9% w soboty i 22,9% w niedziele, a także w poniedziałki - 18,3%. Wolne dni od pracy sprzyjają większej liczbie spotkań towarzyskich, w trakcie których spożywany jest alkohol. Z kolei w trakcie doby najwięcej wypadków z udziałem nietrzeźwych (44,8%) ma miejsce pomiędzy godz. 19:00 a 1:00.

- Choć w porównaniu z ubiegłym rokiem liczba osób kierujących pod wpływem alkoholu (przyłapanych przez policję) na terenie całej Polski spadła o 5.982, to jednak nadal jest bardzo wysoka i od stycznia do września tego roku wyniosła 129.309. To tyle, ilu mieszkańców może liczyć całkiem spore miasto, jak Płock czy Opole. Dlatego organizujemy akcje jak "Trzeźwe poranki" czy "Trzeźwe wieczory" oraz przyłączyliśmy się do kampanii społecznej "Piłeś? Nie jedź" - komentuje nadkomisarz Krzysztof Bujnowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

Tegoroczna kampania "Piłeś? Nie jedź!" potrwa do połowy listopada br.
Tematy w artykule: alkohol pijani kierowcy wypadki

Podobne wiadomości:

Rutynowe kontrole trzeźwości nie są legalne?

Rutynowe kontrole trzeźwości nie są legalne?

Finanse i prawo 2016-08-17

Jak substancje psychoaktywne wpływają na kierowcę?

Jak substancje psychoaktywne wpływają na...

Bezpieczna jazda 2016-07-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.