mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 13 milionów Passatów

13 milionów Passatów

Ponad trzydzieści lat temu, latem 1973 roku, z fabryki w Emden wyjechał pierwszy Volkswagen Passat, rozpoczynając epokę limuzyn przednionapędowych.

13 milionów Passatów

Passat miał być nowoczesnym następcą modeli "1600" i "440" i w latach siedemdziesiątych zastąpił je godnie. Zmienił kierunki rozwoju technologicznego aut osobowych swojej klasy. Inowacjami były: przedni napęd i posadowiony poprzecznie z przodu rzędowy silnik chłodzony cieczą. Tak kończyła się dominacja chłodzonych powietrzem bokserów montowanych w autach VW za tylną osią. Pod maską grało tylko 85 KM, wydaje się to niewiele przy 275 KM obecnej jednostki W8 montowanej współcześnie w Passacie, w swoim czasie była to jednak moc zupełnie wystarczająca. Do wyboru były nadwozia trzy- i pięciodrzwiowe mieszczące swobodnie pięciu pasażerów, a w roku 1974 do sprzedaży trafił Passat Variant, poszerzając gamę marki i stając się z miejsca przebojem wśród przedsiębiorców poszukujących auta pojemnego i praktycznego. W roku 1978 pojawił się w ofercie diesel 1,5-litra o mocy maksymalnej 50 KM, pozwalający modelowi zadowolić także oszczędnych klientów. Pierwsza generacja sprzedała się w liczbie 2,6 mln egzemplarzy.

Następne generacje Volkswagena Passata pojawiały się kolejno w latach 1980 (druga generacja), 1988 (trzecia), 1993 (czwarta), a od 2000 r. w sprzedaży znajduje się najnowsza generacja Passata.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.