mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 150 lat francuskiego lwa

150 lat francuskiego lwa

Peugeot ma już 150 lat. Francuska marka dokładnie 20 listopada 1858 roku złożyła wniosek do urzędu patentowego odnośnie zastrzeżenia swojego znaku towarowego przedstawiającego logo marki z charakterystycznym lwem.

150 lat francuskiego lwa

O wykonanie znaku identyfikującego markę, Emile Peugeot zwrócił się do niejakiego Julien Blazer'a, złotnika i grawera z regionu Franche-Compté. Niedługo potem Lew pojawił się na piłach i laminowanych wyrobach nożowniczych, a wybrano go ze względu na dość proste skojarzenie z piłami Peugeot.

W miarę upływu czasu zmianom ulegał rysunek lwa; z początkowego majestatycznego profilu lwa kroczącego po strzale skierowanej najpierw w lewą stronę pozostanie lew bez strzały lub też – rzadziej – lew na strzale skierowanej w prawą stronę. Logo to można dostrzec na bicyklach z 1882 roku, a później, od 1898 roku – również na motocyklach.

Choć pierwszy seryjny samochód (typ 3) Armanda Peugeot pochodzi z 1891 roku, dopiero w 1906 roku samochody seryjne ozdobione zostaną lwem na strzale. W ten sposób Lew towarzyszy Peugeot, jednej z pierwszych trzech marek samochodowych na świecie, od samego początku. W roku 1910, obie firmy (Peugeot Frères i Armand Peugeot) łączą się tworząc przedsiębiorstwo produkujące samochody i jednoślady.

Czytaj więcej o historii marki Peugeot 

Zobacz koniecznie: Wszystko o Peugeot
Tematy w artykule: Peugeot

Podobne wiadomości:

3008 od Peugeota – już oficjalnie

auto motor i sport 0000-00-00

Peugeot 3008 wygrywa COTY 2017!

Peugeot 3008 wygrywa COTY 2017!

Aktualności 2017-03-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.