mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 15 lat produkcji w zakładzie w Gliwicach

15 lat produkcji w zakładzie w Gliwicach

W ostatni dzień sierpnia minęło 15 lat od momentów, w którym z linii produkcyjnej w fabryce GM Manufacturing Poland w Gliwicach zjechał pierwszy samochód.

15 lat produkcji w zakładzie w Gliwicach
Pierwszym autem, jaki opuścił taśmę produkcyjną 15 lat temu była biała Astra Classic. Od tamtego czasu zakład w Gliwicach rozwijał się bardo szybko. Łącznie zainwestowano w tym miejscu 1 miliard euro. Obecnie w zakładzie Opla w Gliwicach pracuje 3000 osób. Firmy, które współpracują z fabryką z kolei zatrudniają 15 tys. pracowników.

Do końca sierpnia obecnego roku z linii produkcyjnej zjechało 1.8 miliona samochodów. Aż 98% tych aut trafiło na eksport i jest to ok 1.5 % rocznej wartości eksportu krajowego, co z kolei stawia gliwicki zakład w kategorii ważnych podmiotów polskiej gospodarki.

W latach 2009-2013 Opel wprowadził do produkcji w Gliwicach pięć modeli. Obecnie na jednej linii produkcyjnej powstaje sześć samochodów Opla i Vauxhall: Astra Hatchback, Astra Sedan, Astra GTC coupe, Astra OPC, Astra Classic Sedan oraz najnowszy model – kabriolet Cascada.

„Jestem dumny z osiągnięć zakładu GMMP na przestrzeni ostatnich 15 lat. Znakomita załoga i doskonałe portfolio umożliwiły efektywne wykorzystanie tego czasu, pomimo często niestabilnej sytuacji na rynku samochodowym w Europie. Szczególnie ważne jest dla nas to, że pomimo przeciwności udało nam się utrzymać pełne zatrudnienie oraz uzyskać gwarancję produkcji kolejnej generacji Astry” - powiedział Andrzej Korpak, dyrektor generalny General Motors Manufacturing Poland.

Od 2009 roku gliwicki zakład jest odpowiedzialny za jakość wszystkich modeli Astry w europejskim oddziale GM - Opel/Vauxhall. Najważniejszą informacją dotyczącą przyszłości fabryki jest plan uruchomienia produkcji kolejnej generacji Astry.


Fakty i liczby fabryki w Gliwicach
  • Zakład należący do spółki Opel/Vauxhall w Europie, będącej częścią globalnego koncernu General Motors
  •  Moce produkcyjne – 207 tysięcy
  • Liczba wyprodukowanych samochodów – ~ 1,8 miliony
  • Zatrudnienie – 3 tysiące osób
  • Całkowita powierzchnia zakładu – 74 ha
  •  6 modeli produkowanych na jednej linii: Astra Hatchback, Astra Sedan, Astra Classic Sedan, Astra GTC coupe, sportowa Astra OPC i kabriolet Cascada. Zakład jest jedynym w koncernie producentem czterech wersji nadwoziowych Astry: hatchbacka, sedana oraz OPC i GTC
  • 15. wersji nadwoziowych kolejnych modeli Opla produkowanych do tej pory
  • Różne marki GM w portfolio produkcyjnym: Opel, Vauxhall, Suzuki, Holden, Chevrolet
  • Kolejne inwestycje w latach 2005, 2009, 2012 r.: zwiększenie powierzchni budynków do 14,5 ha; nowe linie produkcyjne, w tym specjalna na potrzeby produkcji kabrioletu
  • Zużycie energii potrzebnej do wyprodukowania jednego samochodu: na tym samym poziomie od piętnastu lat; najniższe w koncernie GM

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Opel Astra
Opel Astra
Cena podstawowa już od: 60 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-3dr. kombi-5dr. sedan-4dr.
Opel Cascada
Opel Cascada
Cena podstawowa już od: 117 200 PLN brutto
Dostępne nadwozia: cabrio-2dr.

Podobne wiadomości:

Opel Crossland X – znamy polskie ceny

Opel Crossland X – znamy polskie ceny

Aktualności 2017-03-20

Opel Insignia Country Tourer w polskich salonach - ile kosztuje?

Opel Insignia Country Tourer w polskich...

Aktualności 2017-08-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.