mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 17 kwietnia włączamy światła!

17 kwietnia włączamy światła!

Włączamy i...nie wyłączamy już w ogóle. To efekt znowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym, której przepisy zaczną obowiązywać właśnie 17 kwietnia.

17 kwietnia włączamy światła!

Znowelizowana ustawa z dnia 7 marca 2007, po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw i 14-dniowym vacatio legis wchodzi w życie tego dnia. Od tego momentu całą dobę przez cały rok, bez względu na warunki pogodowe, będzie trzeba mieć włączone światła mijania lub ewentualnie światła przeznaczone do jazdy dziennej.

Ponadto zmieniona ustawa nakłada na kierującego obowiązek utrzymania minimalnego odstępu pomiędzy pojazdami w tunelach o długości ponad 500 m, znajdujących się poza obszarem zabudowanym (np. dla samochodów osobowych w trakcie jazdy – jest to 50 m, dla większych - 80 m, w trakcie zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego – 5 m).

Tym samym Polska dołączy do grona takich europejskich państw jak Austria, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Szwecja, Łotwa, Słowenia, Słowacja, Węgry i Włochy, gdzie obowiązek jazdy z włączonymi światłami przez cały rok obowiązuje już od jakiegoś czasu.

Czytaj także:
Przez cały rok na światłach! (2007-02-16)

Komentuj:

~michał kubisiak 2007-04-16

Jazda na świtłach w mieście w okresie letnim jest kompletnie bez zasadna. Poza miastem to jeszcze można się zastanawiac. Czy jest jakaś statystyka mówiąca o ile wzrośnie zatrucie srodowiska i jakie to bedzie miało konsekwencje dla naszego zdrowia w przyszłości. Niemcy zamiast włączać swiatła montują filtry czastek stałych we wszystkich samochodach. Jak u nas z przystanku rusza autobus to widoczność jest jak w nocy chmura spalin. Żadna statystyka nie potwierdziła że właczenie swiateł w mieście w lecie spowoduje mniej wypadków. Lepiej zapalać lampeczki niż poprawiać stan dróg i poprawiać płynność ruchu na naszych drogach. Za kilka lat bedziemy mieli smogi w kazdym większym mieście ludzie starsi bardzo ciężko znoszą taki okres. Włączanie świateł nic nie da i nie poprawi bezpieczeństwa jeżeli nie poprawi się stan dróg. Dodatkowo zatrujemy tylko środowisko tylko kogo to teraz obchodzi łatwiej zapalić lampeczki !!!!

~K 2007-04-10

Zupełnie Was wszystkich nie rozumiem. Włączone przez cały czas światła znacznie zwiększają bezpieczeństwlo na drodze. Samochody są o wiele lepiej widoczne. Tylko kompletne matoły bez wyobraźni tego nie doceniają! Jak widać w Polsce dużo takich.

~Zygmunt 2007-04-10

No to będziemy grzać atmosferę włączonymi żąrówkami .

~Jarek 2007-04-08

Bardzo dobrze! z pewnoscią latem jadąc pod zachodzace słońce samochód jadący z przeciwka z włączonymi światłami jest widoczny w 102%, jezeli ktoś nie wie niech się nie wypowiada! (chyba że ktoś jedzi tylko w kierunku N-S), z drugiej strony nie wiem ską te bzdurne wyliczenia, jeden komplet żarówek w roku więcej jeżeli unikniemy chociaż raz w życiu kolizji ! jest tego wart, Tylko boję się iż teraz Policja nie będzie nic innego robić jak łowić tych bez świateł całe szczęście jeżdże Fiatem, i nie mószę ich wyłączać po wyjęciu kluczyka w stacyjce same się wyłączają, w Oplu tak nie ma!

~maryjan 2007-04-07

I barzdzo dobrze jak komus nie pasuje to swiatelka do jazdy dziennej:)) Zdrowych wesolych:))

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.