mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 18 lat i kupują samochód

18 lat i kupują samochód

Co jedenasty Polak (9%) w wieku 18 lat i więcej planował na początku 2009 roku zakup samochodu osobowego dla siebie lub swojego gospodarstwa domowego - wynika z badań TNS OBOP. 6% respondentów deklarowało zamiar zakupu auta w okresie styczeń 2009 – styczeń 2010. Najczęściej planowany jest zakup auta używanego.

18 lat i kupują samochód
Plany dotyczące zakupu samochodu nie uległy zasadniczym zmianom w stosunku do lat ubiegłych (2007 - 2008), kiedy to po wyraźnym wzroście intencji zakupu w porównaniu z 2006 r. ustabilizowały się na poziomie około 10%.

Z badania wynika, że 6% ogółu dorosłych Polaków planowało dokonać zakupu samochodu w okresie styczeń 2009 r. – styczeń 2010 r. Pozostałe 3% planowało zakup w okresie późniejszym niż w ciągu 12 miesięcy, z czego większość deklarowała okres najwyżej dwóch lat. Odsetek osób wyrażających zamiar zakupu samochodu w ciągu bieżącego roku jest taki sam, jak na początku 2008 r.

Planując zakup auta, zdecydowana większość Polaków myśli o pojeździe używanym (92% planujących zakup w 2009 r.); jedynie 6% chce wybrać auto fabrycznie nowe. Intencja zakupu nowego fabrycznie pojazdu nie uległa istotnym zmianom w stosunku do roku 2008 kiedy takie plany deklarowało 8% respondentów.

„TNS OBOP realizował badanie w okresie, kiedy do Polski napływały informacje o kryzysie gospodarczym w USA i w Europie Zachodniej oraz o pogarszającej sytuacji w kraju. Mimo to wyniki badania pokazują, że intencja zakupu samochodu wśród Polaków nie osłabła - taki sam odsetek Polaków planuje kupić samochód osobowy w 2009 roku co w roku ubiegłym. Podobna jest też grupa planująca zakup auta fabrycznie nowego. Można przypuszczać, że samochód stał się dla Polaków dobrem na tyle użytecznym, że nawet w obiektywnie niesprzyjającej sytuacji makroekonomicznej, nie chcą odkładać na później swoich planów zakupowych.”  – komentuje wyniki badania dr Magdalena Sawińska Lider Sektora Badań Rynku Motoryzacyjnego TNS OBOP.

Podobne wiadomości:

Dowiedz się, jakie auta kupują Polacy?

Dowiedz się, jakie auta kupują Polacy?

Aktualności 2014-08-25

Walczą z agresywnymi kierowcami

Walczą z agresywnymi kierowcami

Aktualności 2014-09-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.