mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 1-litrowy Volkswagen na drodze

1-litrowy Volkswagen na drodze

Przyjazny dla środowiska i oszczędny prototyp

1-litrowy Volkswagen na drodze

Volkswagen zaprezentował w Hamburgu 1-litrowy, przyjazny dla środowiska pojazd. Podczas pierwszej oficjalnej jazdy na trasie Wolfsburg – Hamburg auto spalało średnio 0.89l na 100km.

Prototyp ma 3650mm długości i 1250mm szerokości, a waży jedynie 290kg. Przy budowie auta wykorzystywano lekkie materiały jak aluminium czy magnez. Jego zbiornik paliwa ma pojemność 6.5l, jednak przy spalaniu poniżej 1l/100km można przejechać ponad 650km na jednym baku.

Samochód napędzany jest 1-cylindrowym silnikiem diesla o mocy 8.5KM przy 4000 obrotów i pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 120km/h. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca w środku pojazdu, zrezygnowano z manualnej skrzyni biegów i zastosowano automatyczną, 6-biegową przekładnię.

Niewielkie wnętrze zapewnia przestrzeń odpowiednią dla dwóch pasażerów. Siedzenia umieszczone są jedno za drugim, a wygodne zajmowanie miejsc umożliwiają odchylane ku górze drzwi.

Mimo użytych w konstrukcji pojazdu lekkich materiałów, bezpieczeństwo stoi na wysokim poziomie. Do dyspozycji mamy między innymi ESP i poduszkę powietrzną, a ramy zbudowane są w sposób zapewniający odpowiednie (podobne jak w samochodach wyścigowych) pochłanianie energii.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A2 rusza na wschód
Autostrada A2 rusza na wschód
GDDKiA podpisała umowy na budowę kolejnego odcinka autostrady A2. Tym razem chodzi o 15-kilometrowy fragment z Warszawy do obwodnicy Mińska Mazowieckiego i na węzeł u zbiegu południowej obwodnicy stolicy, trasy A2 i drogi wylotowej na Lublin.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech