mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 1 października - włącz światła!

1 października - włącz światła!

Od pierwszego października do końca lutego wszyscy kierowcy muszą pamiętać o obowiązkowym włączaniu świateł mijania. Nawet wówczas, gdy mamy piękny słoneczny dzień.

1 października - włącz światła!
Jazda z włączonymi światłami naprawdę podnosi ogólne bezpieczeństwo. Nie tylko my więcej widzimy, ale również nas wcześniej zauważą inni uczestnicy ruchu drogowego. A zużycie paliwa związane z jazdą z non stop włączonymi światłami jest tylko śladowo większe niż bez świateł. Wynosi ono, według różnych badań, od 0,5 do 1,5%.
 
Niektóre państwa zobowiązują do całorocznej jazdy z włączonymi światłami. Są to obecnie Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Łotwa, Macedonia, Norwegia i Szwecja oraz na wyznaczonych trasach także Portugalia. Zaś we Włoszech oraz na Węgrzech taka konieczność dotyczy całego roku, ale tylko poza miastem (Węgry) lub na drogach ekspresowych i autostradach (Włochy). W Czechach, na Litwie i Słowacji obowiązek ten dotyczy, podobnie jak w Polsce, tylko miesięcy jesienno-zimowych.
 
Nie zastosowanie się do przepisów drogowych dotyczących używania świateł mijania może kosztować nawet 200 zł. W okresie zimowym, w czasie jazdy w ciągu dnia przy dobrej widoczności, mandat za brak świateł według taryfikatora wynosi 100 zł. Zazwyczaj w pierwszych dniach policjanci łagodnie patrzą na kierowców, którzy zapomnieli włączyć światła. Jednak nie jest to reguła i raczej nie ma co liczyć tylko na pobłażliwość stróżów prawa.
 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.