mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 200 aut z "lewymi" papierami

200 aut z "lewymi" papierami

Pięć osób podejrzanych o sprowadzanie z zagranicy luksusowych samochodów i legalizowanie ich w kraju przy użyciu sfałszowanych dokumentów zatrzymali policjanci z Katowic przy współpracy z Izbą Celną i pracownikami UKS. Dotychczas śledczy przedstawili zarzuty 41 osobom.

200 aut z
Przestępcy doprowadzili Skarb Państwa do uszczuplenia podatku akcyzowego i podatku VAT. Trzy osoby mają zakaz opuszczania kraju. Proceder prowadzili od lutego 2005 roku do chwili zatrzymania. W tym czasie sprowadzili do Polski 200 luksusowych samochodów, które legalizowali przy użyciu podrobionych i poświadczających nieprawdę dokumentów.

Przestępcy w obrocie wewnątrzunijnym, wykorzystując podstawiony podmiot gospodarczy, kupowali samochody bez podatku VAT zagranicą, a następnie, po sprowadzeniu ich do kraju, legalizowali te pojazdy, używając fałszywych dokumentów. Samochody były rejestrowane przez podstawione osoby, tzw. "słupy" i później dalej sprzedawane za pośrednictwem komisu z legalnymi dokumentami.

W ten sposób przestępcy unikali płacenia podatku akcyzowego wynoszącego 3,1 proc. od pojazdów o pojemności silnika do 2000 centymetrów sześciennych i 13,6 proc. podatku od aut o wyższych pojemnościach silnika. Ponadto wykorzystując spreparowaną dokumentację fikcyjnych firm nie odprowadzali podatku VAT. Tylko w ostatnich kilku miesiącach przestępczej działalności zatrzymani sprowadzili do kraju i zalegalizowali 30 luksusowych pojazdów o wartości rynkowej ponad 7 milionów złotych. Auta te zostały zabezpieczone w magazynach celnych.

W zainteresowaniu zatrzymanych były samochody z "górnej półki": audi Q7, audi A6, bmw 750I, bmw X5 i mercedesy. Policjanci zabezpieczyli u podejrzanych mienie o wartości ponad 220 tys. zł i 680 euro na poczet przyszłych kar i grzywien.
Tematy w artykule: komenda główna policji

Podobne wiadomości:

Polskie drogi coraz bezpieczniejsze...

Polskie drogi coraz bezpieczniejsze...

Aktualności 2014-08-11

694 zabranych praw jazdy w tydzień

694 zabranych praw jazdy w tydzień

Aktualności 2015-05-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross