mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 20 lat SEAT-a Ibiza

20 lat SEAT-a Ibiza

To właśnie na Salonie Motoryzacyjnym w Paryżu w 1984 roku miała miejsce międzynarodowa premiera SEAT-a Ibiza, modelu, który miał zapewnić hiszpańskiej marce przetrwanie jako niezależna firma.

20 lat SEAT-a Ibiza

Opracowując nową ofertę modeli i budując sieć handlową poza Hiszpanią, SEAT podjął się ambitnego zadania, jakim było opracowanie pierwszych własnych modeli w Centrum Technicznym w Martorell. Tak właśnie narodziła się Ibiza, pierwszy produkt zbudowany całkowicie przez firmę SEAT.

Do najważniejszych cech wyróżniających ówczesny nowy model należy zaliczyć atrakcyjną sylwetkę zaprojektowaną przez Giugiaro, większe rozmiary w porównaniu z autami konkurencji, wysoki poziom komfortu oraz mocne i sportowe silniki systemu Porsche.

Od tamtego czasu wyprodukowano już ponad 3.300.000 SEAT-ów Ibiza. Pierwsze auto wyjechało z fabryki SEAT-a w Zona Franca (Barcelona) 27 kwietnia 1984 roku. Drugą wersję wprowadzono na rynek w 1991 roku – była to Ibiza New Style, wraz z którą pojawił się nowy wizerunek i nowe cechy gamy modeli. Łącznie wyprodukowano prawie 1.300.000 egzemplarzy obydwu generacji, czyli więcej niż w przypadku poprzedniego najpopularniejszego modelu hiszpańskiej marki - 127.

W 1993 roku, wraz z otwarciem zakładów w Martorell, powstała trzecia generacja modelu. Był to samochód opracowany całkowicie przez hiszpańską markę, która należała już wtedy do Grupy Volkswagena. Model triumfował w rajdach WRC w kategorii 2 litrów, zwyciężając w 1996, 1997 i 1998 roku. Dzięki sukcesom na torze, udało się opracować Ibizę Cupra, najbardziej sportową wersję modelu.  Ponadto, w trzeciej generacji Ibizy, po raz pierwszy pojawiła się technologia TDI w tej klasie pojazdów.

Czwarta generacja modelu została zaprezentowana na Salonie Motoryzacyjnym w Barcelonie w maju 1999 roku. Było to pierwsze auto w tym sektorze, w którym zastosowano układ kontroli trakcji (TCS) i elektroniczny program stabilizujący (ESP). W latach 1993-2001 SEAT wyprodukował ponad 1.500.000 egzemplarzy Ibizy trzeciej i czwartej generacji.

Na miejsce premiery piątej generacji Ibizy w 2001 wybrano Salon Motoryzacyjny w Bolonii. Dotychczas wyprodukowano już 530.000 egzemplarzy tego auta. Obecna wersja Ibizy stała się pomostem prowadzącym ku kolejnej generacji SEAT-ów, którą w tym roku zapoczątkował model Altea.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota sprzedała więcej aut niż Volkswagen
Toyota sprzedała więcej aut niż Volkswagen
Wygląda na to, że afera Dieselgate nie zaszkodziła Volkswagenowi. Niemiecki koncern zajął pierwsze miejsce pod względem globalnej sprzedaży samochodów w 2016 roku, wyprzedzając największego konkurenta - Toyotę.
Nowy Citroen C3 Nowy Citroen C3