mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 24 godziny LeMans

24 godziny LeMans

Od soboty do niedzielnego popołudnia, przez całą dobę trwał tradycyjny wyścig z czasem, konkurentami i techniką. Na francuskiej trasie łączącej tor wyścigowy z regularnymi drogami, 95 załóg walczyło w czterech klasach.

24 godziny LeMans

Duńczyk Tom Kristensen na Audi R8 po raz siódmy wygrał klasyczny, 24-godzinny wyścig na torze w Le Mans. Była to 73. edycja imprezy. Poprzednie triumfy Duńczyk święcił w 1997 (na Porsche), 2000, 2001 i 2002 (Audi R8), 2003 (Bentley), 2004 i 2005. Na liście najlepszych kierowców w historii wyścigu wyprzedził słynnego Belga Jacky'ego Ickxa, który wygrał w Le Mans sześć razy.

Wraz z Kristensenem w teamie Audi jechali Fin J.J. Lehto i Niemiec Marco Werner. W ciągu 24 godzin trójka kierowców pokonała 370 okrążeń toru. Drugie miejsce zajęli Francuzi Eric Comas, Emmanuel Collard i Jean-Christophe Boullion (Pescarolo), którzy do zwycięzcy stracili dwa okrążenia. Na trzeciej pozycji wyścig ukończyli Brytyjczyk Allan McNish, Niemiec Frank Biela i Włoch Emanuele Pirro (Audi R8), którzy stracili sześć okrążeń.

W tegorocznych zawodach wziął udział rajdowy mistrz świata Francuz Sebastien Loeb, który reprezentował barwy zespołu Pescarolo. Jego samochód nie ukończył zawodów, po tym jak drugi kierowca teamu - Soheul Ayari, rozbił auto. Przed awarią zespół Loeba zajmował miejsce w czołowej dziesiątce. Właściciel zespołu - czterokrotny zwycięzca Le Mans, Henri Pescarolo przyznał, że awaria była zbyt poważna by naprawić bolid.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.