mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 24 godziny LeMans

24 godziny LeMans

Od soboty do niedzielnego popołudnia, przez całą dobę trwał tradycyjny wyścig z czasem, konkurentami i techniką. Na francuskiej trasie łączącej tor wyścigowy z regularnymi drogami, 95 załóg walczyło w czterech klasach.

24 godziny LeMans

Duńczyk Tom Kristensen na Audi R8 po raz siódmy wygrał klasyczny, 24-godzinny wyścig na torze w Le Mans. Była to 73. edycja imprezy. Poprzednie triumfy Duńczyk święcił w 1997 (na Porsche), 2000, 2001 i 2002 (Audi R8), 2003 (Bentley), 2004 i 2005. Na liście najlepszych kierowców w historii wyścigu wyprzedził słynnego Belga Jacky'ego Ickxa, który wygrał w Le Mans sześć razy.

Wraz z Kristensenem w teamie Audi jechali Fin J.J. Lehto i Niemiec Marco Werner. W ciągu 24 godzin trójka kierowców pokonała 370 okrążeń toru. Drugie miejsce zajęli Francuzi Eric Comas, Emmanuel Collard i Jean-Christophe Boullion (Pescarolo), którzy do zwycięzcy stracili dwa okrążenia. Na trzeciej pozycji wyścig ukończyli Brytyjczyk Allan McNish, Niemiec Frank Biela i Włoch Emanuele Pirro (Audi R8), którzy stracili sześć okrążeń.

W tegorocznych zawodach wziął udział rajdowy mistrz świata Francuz Sebastien Loeb, który reprezentował barwy zespołu Pescarolo. Jego samochód nie ukończył zawodów, po tym jak drugi kierowca teamu - Soheul Ayari, rozbił auto. Przed awarią zespół Loeba zajmował miejsce w czołowej dziesiątce. Właściciel zespołu - czterokrotny zwycięzca Le Mans, Henri Pescarolo przyznał, że awaria była zbyt poważna by naprawić bolid.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes zaprezentował trzecią odsłonę luksusowego modelu CLS, który kilkanaście lat temu zapoczątkował erę czterodrzwiowych sedanów.