mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 24 godziny jak 1 promil

24 godziny jak 1 promil

Badania wykazały, że osoby zmęczone wykonują różne zadania tak, jak pod wpływem alkoholu. Po 24 godzinach bez snu, trzeźwy kierowca zachowuje się jak kierujący, który ma we krwi 1 promil alkoholu*! Trenerzy Szkoły Jazdy Renault ostrzegają przed wpływem upału, który wzmaga zmęczenie.

24 godziny jak 1 promil
Najczęstsze symptomy zmęczenia to częste ziewanie, spowolnione reakcje, ciężkie
i opadające powieki, zamglony wzrok i zniecierpliwienie. "Zmęczenie powodowane jest nie tylko przez brak snu" – przypomina Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault
"W upalne dni kierowcy męczą się szybciej i gorzej koncentrują na prowadzeniu samochodu. Uchylone okno czy chłodzenie wnętrza pojazdu klimatyzacją orzeźwiają, ale  nie redukują zmęczenia."

Kierowcy powinni być szczególnie wyczuleni na takie pojawiające się u nich objawy jak: prowadzenie samochodu z nierównomierną prędkością, chociaż warunki na drodze tego nie wymagają, nieuzasadniona zmiana toru jazdy (jazda „zygzakiem”) czy zmniejszona sprawność przy posługiwaniu się biegami albo np. kierunkowskazami. "Jeśli kierowca uświadomi sobie, że nie pamięta kilku ostatnich kilometrów trasy, to znak, że koniecznie powinien odpocząć" – dodają instruktorzy ze Szkoły Jazdy Renault.

Eksperci przypominają również, że kawa nie jest skutecznym sposobem na zmęczenie, ponieważ jej działanie jest krótkotrwałe. Przed dłuższą podróżą koniecznie trzeba się wyspać, bo po kilku godzinach prowadzenia w upale i ostrym, rażącym słońcu, każdy kierowca będzie odczuwał zmęczenie. Warto też zaplanować podróż tak, aby pozwalała na 15-minutowe przerwy i np. spacer w cieniu, po lesie. "Dobrym rozwiązaniem jest również wyjazd rano, gdy jeszcze jest w miarę chłodno" – podpowiadają  trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Nie warto jednak wstawać zbyt wcześnie, bo zegar biologiczny zazwyczaj sprawia, że do godziny 6.00 jesteśmy bardziej senni. Ponadto w podróż warto zabrać ze sobą zapas napojów i ubrać się w coś wygodnego i przewiewnego.
Tematy w artykule: bezpieczenstwo

Podobne wiadomości:

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Bezpieczna jazda 2015-11-06

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Bezpieczna jazda 2016-04-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross