mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 250 mln euro w produkcję silników w Tychach

250 mln euro w produkcję silników w Tychach

General Motors zainwestuje 250 mln euro w zakład silników w Tychach. Jest to największa inwestycja w historii tyskiego zakładu, a jej zakres obejmować będzie budowę nowych obiektów i instalację nowej technologii produkcyjnej. Pierwsze egzemplarze silników Diesla o pojemności 1.6 l mają opuścić zakłady w 2017 r.

250 mln euro w produkcję silników w Tychach
W ramach inwestycji powierzchnia użytkowa budynków zostanie zwiększona o 30 procent. W ramach rozbudowy powstaną obszar magazynowania produktów oraz nowe, zaawansowane technicznie linie produkcyjne i testowe. Dzięki temu możliwe będzie przekształcenie dotychczasowego procesu montażu w zakładzie w pełny proces produkcji. Budowa i instalacja nowego wyposażenia potrwa do 2016 r. Rozpoczęcie produkcji czterocylindrowych silników diesla o pojemności 1,6 l przewidywane jest na 2017 r. Maksymalna łączna moc produkcyjna zakładu wyniesie 200 tys. jednostek rocznie. Inwestycja będzie realizowana na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Decyzja General Motors Manufacturing Poland o umieszczeniu produkcji silników 1.6 na Śląsku to nie tylko dobra informacja dla regionu, ale i dla całej gospodarki – powiedział wicepremier Janusz Piechociński podczas wizyty w zakładzie GMMP w Tychach. Jak ocenił wicepremier Piechociński, nowa inwestycja to krok na rzecz wzmocnienia konkurencyjności zakładu w Tychach. – Wyprodukowane silniki zostaną wykorzystane w innych modelach samochodów koncernu GM – zauważył. – Projekt daje również szansę na utworzenie nowych miejsc pracy i kooperację z lokalnymi przedsiębiorcami – dodał.

- Motoryzacja to bardzo ważny segment naszej gospodarki, w którym pracuje ponad 150 tysięcy pracowników – powiedział. – Według wstępnych danych za dwa kwartały 2013 r. pomimo kryzysu generował on przychody z całokształtu działalności na poziomie ok. 60 mld zł – podkreślił wicepremier Piechociński.

Fabryka General Motors Manufacturing Poland jest największą zagraniczną inwestycją w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, zatrudniającą w sumie 3500 osób (zakłady w Tychach i Gliwicach).  98 proc. wyprodukowanych samochodów oraz 90 proc. silników wysyłanych jest na eksport. GMMP odpowiada m.in. za produkcję Opla Astry, kabrioletu Cascada i silników Diesla o pojemności 1,7 l. Suma inwestycji GM Manufacturing Poland w naszym kraju (red. razem z nowa inwestycją) jest szacowana na blisko miliard euro.

Podobne wiadomości:

Citroen Grand C4 Picasso, Ford Grand C-Max,...

auto motor i sport 0000-00-00

Gdy zwykłe kombi okazuje się za małe, nadchodzi czas vanów. Sprawdziliśmy, co potrafią trzej przedstawiciele tego gatunku wyposażeni w popularne diesle – nowy Citroën Grand C4 Picasso mierzy się z Zafirą Tourer i Fordem Grand C-Maxem.

Opel Insignia Country Tourer w polskich salonach - ile kosztuje?

Opel Insignia Country Tourer w polskich...

Aktualności 2017-08-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.