mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 250 mln euro w produkcję silników w Tychach

250 mln euro w produkcję silników w Tychach

General Motors zainwestuje 250 mln euro w zakład silników w Tychach. Jest to największa inwestycja w historii tyskiego zakładu, a jej zakres obejmować będzie budowę nowych obiektów i instalację nowej technologii produkcyjnej. Pierwsze egzemplarze silników Diesla o pojemności 1.6 l mają opuścić zakłady w 2017 r.

250 mln euro w produkcję silników w Tychach
W ramach inwestycji powierzchnia użytkowa budynków zostanie zwiększona o 30 procent. W ramach rozbudowy powstaną obszar magazynowania produktów oraz nowe, zaawansowane technicznie linie produkcyjne i testowe. Dzięki temu możliwe będzie przekształcenie dotychczasowego procesu montażu w zakładzie w pełny proces produkcji. Budowa i instalacja nowego wyposażenia potrwa do 2016 r. Rozpoczęcie produkcji czterocylindrowych silników diesla o pojemności 1,6 l przewidywane jest na 2017 r. Maksymalna łączna moc produkcyjna zakładu wyniesie 200 tys. jednostek rocznie. Inwestycja będzie realizowana na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Decyzja General Motors Manufacturing Poland o umieszczeniu produkcji silników 1.6 na Śląsku to nie tylko dobra informacja dla regionu, ale i dla całej gospodarki – powiedział wicepremier Janusz Piechociński podczas wizyty w zakładzie GMMP w Tychach. Jak ocenił wicepremier Piechociński, nowa inwestycja to krok na rzecz wzmocnienia konkurencyjności zakładu w Tychach. – Wyprodukowane silniki zostaną wykorzystane w innych modelach samochodów koncernu GM – zauważył. – Projekt daje również szansę na utworzenie nowych miejsc pracy i kooperację z lokalnymi przedsiębiorcami – dodał.

- Motoryzacja to bardzo ważny segment naszej gospodarki, w którym pracuje ponad 150 tysięcy pracowników – powiedział. – Według wstępnych danych za dwa kwartały 2013 r. pomimo kryzysu generował on przychody z całokształtu działalności na poziomie ok. 60 mld zł – podkreślił wicepremier Piechociński.

Fabryka General Motors Manufacturing Poland jest największą zagraniczną inwestycją w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, zatrudniającą w sumie 3500 osób (zakłady w Tychach i Gliwicach).  98 proc. wyprodukowanych samochodów oraz 90 proc. silników wysyłanych jest na eksport. GMMP odpowiada m.in. za produkcję Opla Astry, kabrioletu Cascada i silników Diesla o pojemności 1,7 l. Suma inwestycji GM Manufacturing Poland w naszym kraju (red. razem z nowa inwestycją) jest szacowana na blisko miliard euro.

Podobne wiadomości:

Opel Insignia Country Tourer w polskich salonach - ile kosztuje?

Opel Insignia Country Tourer w polskich...

Aktualności 2017-08-06

Opel Adam i odpadający dach

Opel Adam i odpadający dach

Aktualności 2017-07-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Policja podsumowuje długi weekend
Policja podsumowuje długi weekend
Kolejny długi weekend za nami. Pomimo tego, że nad bezpieczeństwem podróżujących czuwało kilka tysięcy funkcjonariuszy - statystyki nadal są przerażające.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech