mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 25 lat Skody i VW

25 lat Skody i VW

Dokładnie 25 lat temu doszło do zaślubin VW i Skody. Przez kolejne ćwierć wieku, czeska marka przeszła transformację z regionalnego przedsiębiorstwa państwowego w dynamicznie rozwijającego się gracza o globalnym zasięgu.

25 lat Skody i VW

Kontrakt o współpracy „Škoda automobilová akciová společnost” z Grupą VW podpisano 28 marca 1991 roku, a w życie wszedł on 16 kwietnia. Od tego momentu niemiecki partner zainwestował w czeską markę miliardy euro, tworząc w kolejnych latach tysiące nowych miejsc pracy i zwiększając sześciokrotnie produkcję marki do obecnego poziomu ponad miliona samochodów rocznie. Najszersza gama modelowa w historii marki produkowana jest w czternastu lokalizacjach rozłożonych na dwóch kontynentach i oferowana jest na ponad stu rynkach na całym świecie.

„Przez ostatnie 25 lat Škoda przeszła długą drogę od marki lokalnej do uznanej na całym świecie. O jej sukcesie zdecydowało przejęcie przez Grupę Volkswagen i następująca po nim profesjonalna współpraca pomiędzy Volkswagenem a Škodą. Historia naszego sukcesu jest unikalna w skali całego przemysłu motoryzacyjnego” – mówi Prezes Zarządu Škody, Bernhard Maier.

Wcielenie Škody do Grupy Volkswagen pozostaje jednym z najbardziej udanych przykładów prywatyzacji państwowego przedsiębiorstwa w Czechosłowacji z początku lat 90. Produkcja marki wynosiła ówcześnie około 200 000 samochodów rocznie. Na ten wynik składały się dwa modele – Favorit, dostępny także jako kombi Forman. Dzisiaj Škoda posiada bezprecedensowo rozbudowaną gamę modeli, obejmującą blisko czterdzieści wariantów różniących się między sobą tak bardzo, jak miejski model Citigoflagowy Superb.

Dziś Škoda jest jednym z filarów czeskiej gospodarki: w 2014 roku marka sama wygenerowała 4,5% produktu krajowego brutto i 8% całego czeskiego eksportu. Posiadając około 28 500 pracowników, Škoda należy także do największych pracodawców w kraju. W 2015 roku z zakładów czeskiej marki zjechało 1 055 500 samochodów. Przypomnijmy, że niedawno Skoda świętowała produkcję miliona egzemplarzy Octavii III.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda rocznica

Podobne wiadomości:

Skoda Superb i VW Passat - na innym kursie

auto motor i sport 2016-04-07

Różnica charakterów to częsty powód rozwodów – w wypadku pary Superb-Passat widać to wyraźnie. Chociaż mają te same silniki, to jeżdżą inaczej i zaspokajają inne potrzeby swoich właścicieli. W teście wersje z dwulitrowymi TSI o mocy 220 KM.  

Rekordowa sprzedaż samochodów w Polsce. Skoda znów numerem jeden

Rekordowa sprzedaż samochodów w Polsce. Skoda...

Aktualności 2018-01-15

Komentuj:

~A FSO stoi puste.... 2016-04-04

Polacy tylko szabelka ... tylko sie spieraja ....

~Tomek 2016-04-04

A my świętujmy fuzję z Daewoo...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Mercedes Klasy G w końcu zadebiutował
Nowy Mercedes Klasy G w końcu zadebiutował
Legendarna "Gelenda" odsłonięta na targach w Detroit.