mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 25-lecie BMW Z1

25-lecie BMW Z1

Historia tego modelu zaczęła się w roku 1985, kiedy to gruba 60 osób z dział BMW Technik GmbH zdecydowała się na zaprezentowanie prototypu stworzonego z wykorzystaniem innowacyjnych materiałów tak zrodził się prototyp Z1.

25-lecie BMW Z1
W 1986 roku, dokładnie 1 sierpnia  ogłoszono, że pierwsze BMW Z1 zostało w całości ukończone. Auto powstało m.in. przez to, że klienci wymusili to na bawarskim  producencie. Chcieli on samochodu, dwumiejscowego roadstera, który  kontynuował by legendę modelów 328 oraz 507. Z1 charakteryzowało się niską masą oraz nisko umiejscowionym środkiem ciężkości.

Jednak rzeczą najciekawszą, najbardziej niesamowitą jak na tamte czasy były unikalne drzwi, która nie otwierały się tak jak to miało miejsce w inny autach, a chowały się w progach auta. BMW Z1 Roadster szerokiej publiczności oficjalnie zostało zaprezentowane podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie w 1987 roku.

Specyfika konstrukcyjna tego prototypu spowodowała, że świat nie wierzył, że auto trafi do seryjnej produkcji. Rozwiązania technologiczne zastosowane w tym modelu powodowały, że większość prac wymagała ręcznego wykonania co również powoduje wzrost kosztów. Zarząd BMW dał jednak zielone światło na produkcję tego modelu. W 1988 roku krótka seria wyprodukowanych aut trafiła do sprzedaży. BMW Z1 było tak popularne, że wyprzedano już na początku 4000 egzemplarzy co oznacza, że produkcja została wyprzedana aż do roku 1990. Roku później zakończono wytwarzanie tego modelu a licznik wyprodukowanych egzemplarzy zatrzymał się na 8000.
Zobacz koniecznie: Wszystko o BMW Z1 Wszystko o BMW
Tematy w artykule: BMW BMW Z1

Podobne wiadomości:

BMW Concept 8 – luksusowa wizja coupe

BMW Concept 8 – luksusowa wizja coupe

Samochody luksusowe 2017-05-26

Już jutro rusza we Włoszech prestiżowa wystawa Villa d`Este. To właśnie tam zadebiutuje najnowszy projekt bawarskiego producenta. Koncepcyjny model nawiązuje do legendarnej „ósemki”. Czy w końcu doczekamy się następcy?

BMW Serii 4 - cała gama po liftingu

BMW Serii 4 - cała gama po liftingu

Premiery 2017-01-17

Komentuj:

~retr 2012-06-07

Piękny samochód. Ponadczasowa stylistyka

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.