mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 280 godzin teorii - europejski rekord

280 godzin teorii - europejski rekord

Od września br. wejdzie w życie rozporządzenie, które wydłuży czas kursu teoretycznego na kategorii C, C+E z dotychczasowych 34 do 280 godzin. Przyszli kierowcy samochodów ciężarowych protestują argumentując, że to najdłużej trwający kurs w UE.

280 godzin teorii - europejski rekord
Jedak zdaniem urzędników chodzi przede wszystkim o poprawę bezpieczeństwa na drogach. Firmy przewozowe nie będą mogły już zatrudniać przypadkowych kierowców. Każdy z nich musi przejść kwalifikację wstępną, szkolenia okresowe oraz poddawać się częstszym badaniom. Wprowadzenie takich samych wymagań dla kierowców w całej Unii ułatwi polskim kierowcom dostęp do pracy za granicą, a polskim przewoźnikom do zatrudniania pracowników z innych krajów Unii.

Zdaniem środowiska, niepotrzebnie przyjęto w Polsce wyśrubowane kryteria. 280-godzinny kurs, obok Polski, ma w Unii Europejskiej jedynie Malta. W pozostałych krajach szkolenie trwa 140 godzin.

Po pierwsze rośnie czas i co najważniejsze - koszt szkolenia. Nawet 10-krotnie bo prawdopodobnie do 8 tysięcy złotych. Zapłacą za to kierowcy zawodowi lub ci, którzy nimi chcą zostać. Według ekspertów drastyczny spadek ilości przeszkolonych kierowców jaki nastąpi w wyniku tak wyśrubowanej ceny, uderzą w rynek usług transportowych. Tymczasem zapotrzebowanie na kierowców ciężarówek i autobusów jest ogromne.
Zdaniem kierowców zawodowych pod płaszczykiem wymogów Unii Europejskiej wprowadzono nowe przepisy po to, aby wyciągnąć kasę z kieszeni przyszłych kierowców i przedsiębiorców.  

- Nikt nie brał pod uwagę głosów środowiska branży transportowej o zmniejszenie liczby godzin z 280 do 140 - mówi w dzienniku Maciej Kulka, właściciel szkoły nauki jazdy z Lublina.

Ostatnią szansą by zaliczyć kurs na starych zasadach i uniknąć znacznego uszczuplenia portfela, jest zrobienie prawo jazdy kat. C do 10.09.2009 r. Zanim jeszcze nowe regulacje zaczną obowiązywać.

W zgodzie z dyrektywą
Od 10 września 2008 r. wszedł w życie obowiązek przeprowadzenia dla wszystkich świeżo upieczonych kierowców autobusów (kat. D) szkoleń i egzaminów z tak zwanej kwalifikacji wstępnej, uprawniającej do wykonywania tego zawodu. W przypadku kategorii C (samochody ciężarowe) wszyscy kierowcy, którzy po 10 września 2009 r. zdobędą uprawnienia do prowadzenia ciężarówek, również będą musieli ukończyć szkolenia i zdać egzamin z tzw. kwalifikacji wstępnej. Kurs kończący się egzaminem, podczas którego będzie można zdobyć licencję na przewóz osób lub rzeczy na nowych zasadach, trwa 280 godzin i będzie kosztował ok. 8 tys. zł.

Szkolenia na starych zasadach
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 15 kwietnia 2004 roku (DzU nr 122 poz. 1269 z dnia 31 maja 2004 r.), wszyscy kierowcy, którzy zrobili prawo jazdy kat. D, D+E wydane przed 10.09.2008 rokiem oraz prawo jazdy kat. C, C+E wydane przed 10.09.2009 rokiem, mogą zdobyć uprawnienia na przewóz rzeczy lub osób na starych zasadach tylko przez rok od powyższych dat.

Podobne wiadomości:

Policja tylko... wysokoprężna

auto motor i sport 0000-00-00

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Finanse i prawo 2017-06-29

Komentuj:

~24ap 2009-06-14

A co w przypadku jesli ktoś ukończy kurs na C przed 10 września 2009 ale egzamin miał by po 10.09.2009 lub miał by go wczesniej ale nie udało by mu sie go zdac przed upłuwem tego terminu>>>>>??????

~w.r. 2009-06-08

dobre pytanie, podłaczam sie

aaa 2009-06-06

A co jeśli mam C+E, ale nie jestem zawodowym? Nie pracuje jako kierowca i nie zamierzam. Ale mam prywatnie pojazdy których masa całkowita przekracza 4,5 tony i po to mi C+E. Co w takiej sytuacji. No i co z osobami które jeszcze nie mają C, ale potrzebują je w tym samym celu?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.