mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 32-proc. wzrost produkcji autobusów w Polsce

32-proc. wzrost produkcji autobusów w Polsce

W pierwszym kwartale 2009 r. w Polsce wyprodukowano 1148 autobusów. To o 284 sztuki czyli o niemal jedną trzecią więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku - poinformował Aleksander Kierecki z firmy JMK zajmującej się analizami rynku transportowego.

32-proc. wzrost produkcji autobusów w Polsce

Zdaniem eksperta ten dobry wynik zawdzięczamy rosnącemu eksportowi. W ciągu pierwszego kwartału br. sprzedano za granicę 1004 autobusy wyprodukowane w fabrykach w Polsce, o 315 (53,75 proc.) więcej niż rok wcześniej.

Najwięcej eksportujemy do Niemiec - w I kwartale 2009 r. wysłaliśmy do nich 200 autobusów. Drugie miejsce zajmuje Grecja - 167 sztuk (dzięki realizacji kontraktu Solarisa dla ateńskiego przewoźnika E.THE.L). Na trzecim miejscu jest W. Brytania - 130 egzemplarzy. Niewiele ustępuje jej Szwecja - 115.

Spadły z kolei współczynniki dla segmentu autobusów międzymiastowych – w pierwszym kwartale wyprodukowano ich o ponad jedną czwartą mniej niż przed rokiem. To efekt m.in. słabego popytu na autobusy z tej półki wśród krajowych przewoźników.


Natomiast o blisko połowę zwiększyła się produkcja w segmencie autobusów turystycznych. To poziom ustanowiony w zasadzie tylko przez jedną fabrykę - Volvo we Wrocławiu, która produkuje obecnie sześć różnych typów autobusów turystycznych z przeznaczeniem na wszystkie europejskie rynki.

Spada natomiast sprzedaż w Polsce. W pierwszym kwartale do naszych przewoźników trafiły zaledwie 162 autobusy – to aż o 173 (51,64 proc.) mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To najgorszy wynik od ośmiu lat.

W całym ubiegłym roku zlokalizowane w Polsce fabryki wyprodukowały łącznie 4516 autobusów, w tym 3254 miejskie. W rankingu europejskiego stowarzyszenia producentów pojazdów ACEA daje nam to trzecie miejsce - za Niemcami i Szwecją.


Podobne wiadomości:

Sprzedawcy aut używanych bardziej uczciwi

Sprzedawcy aut używanych bardziej uczciwi

Aktualności 2016-02-04

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ciężarówki i Autobusy 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando