mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 330 mln zł dla czterech koncernów

330 mln zł dla czterech koncernów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekazał Komisji Europejskiej raport, z którego wynika, że od 1 stycznia 2001 roku Polska udzieliła czterem dużym koncernom motoryzacyjnym, działającym w naszym kraju, pomocy w wysokości 330 mln zł.

330 mln zł dla czterech koncernów
W Polsce funkcjonuje 14 specjalnych stref ekonomicznych. Są to obszary przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. Dla przedsiębiorców oznacza to zwolnienie z podatku dochodowego, a dla dużych spółek, które uzyskały zezwolenie na działalność przed 1 stycznia 2001 roku, także ulgi w podatku od nieruchomości. Podczas negocjacji, przed przystąpieniem do Unii Europejskiej, Polska została zobowiązana do przekazywania Komisji Europejskiej półrocznych sprawozdań z pomocy udzielonej spółkom z branży motoryzacyjnej, działających na terenie stref. Chodzi o przedsiębiorców, którzy uzyskali zezwolenie na działalność przed 1 stycznia 2001 roku. Są to: Fiat-GM Powertrain, General Motors Manufacturig Poland, Isuzu Motors Polska oraz Volkswagen Motor Polska, czyli cztery duże koncerny, które łącznie w naszym kraju zatrudniają ponad 6,2 tys. osób.

Całkowita wielkość pomocy dla każdej z tych spółek, w związku z realizacją inwestycji w sektorze motoryzacyjnym, nie może przekroczyć 30 procent poniesionych przez nie, do 31 grudnia 2006 roku, kosztów np. na zakup linii produkcyjnej, maszyn czy budowę hal. Jak wynika z najnowszego, ósmego już raportu, spółki nie przekroczyły dopuszczalnej wartości pomocy, dlatego nadal mogą korzystać ze wsparcia. Najbliżej dopuszczalnego progu jest Isuzu Motors. Wartość otrzymanego do tej pory wsparcia wynosi 21 procent kosztów inwestycyjnych. Na drugim miejscu znajduje się Volkswagen Motor Polska – zwolnienia z podatku i rozłożenia na raty oraz umorzenia podatku od nieruchomości wyniosły dotychczas równowartość 13,4 procent środków przeznaczonych przez spółkę na inwestycje. Trzeci – Fiat-GM Powertrain – do 30 czerwca 2008 roku otrzymał pomoc w wysokości 11,1 procent zainwestowanych kwot. Najmniejsze wsparcie – na poziomie 1,2 procent wydatków na inwestycje – otrzymała spółka General Motors.

Podobne wiadomości:

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Aktualności 2016-10-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.