mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 40 lat Citroena CX

40 lat Citroena CX

Jeden z ważniejszych modeli w historii marki Citroen, który może się pochwalić m.in. zdobyciem tytułu Car of the Year 1975, obchodzi w tym roku swoje 40. urodziny.

40 lat Citroena CX
Citroen CX zadebiutował pod koniec 1974 roku, swoją oficjalną premierę miał na jesiennej wystawie samochodowej w Paryżu. W momencie pojawienia się szokował swoją nowatorską stylistyką i do dziś miłośnicy motoryzacji mają w pamięci jego dość nietypową, nawet jak na dzisiejsze czasy, sylwetkę. Nazwa modelu pochodzi od współczynnika oporu powietrza (Cx), co miało zaakcentować jego aerodynamiczne walory (Cx na poziomie 0,3 było jednym z najlepszych wyników w ówczesnych czasach).

Citroen CX oferowany był w wersji czterodrzwiowej (fastback) oraz pięciodrzwiowej (Break). Dostępna była także wersja z przedłużonym rozstawem osi, która często pełniła rolę pełnoprawnej limuzyny.

Nie tylko wygląd, ale również zastosowane nowatorskie rozwiązania technologiczne wpłynęły na popularność tego Citroena. Nie mogło braknąć naturalnie hydropneumatycznego zawieszenia, które Citroen oferował już w poprzedniku (DS). Citroen w tym modelu wprowadził także silnik z turbodoładowaniem w wersji GTi (168 KM). Warto także wspomnieć o układzie wspomagania (Diravi), w którym siła wspomagania kierownicy zmnieniała się w zależności od prędkości pojazdu.

Nowatorskie rozwiązania oraz ciekawy design sprawiły, że Citroen CX zdobył tytuł Europejskiego Samochodu Roku 1975. O tym, jak wielki był to wówczas sukces, najlepiej świadczy, że za jego plecami uplasowały się Volkswagen Golf oraz Audi 50.

CX na rynku przetrwał do 1991 roku (kombi), choć produkcję wersji czterodrzwiowej zakończono dwa lata wcześniej. Zastąpił ją model XM. Przez 16 lat produkcji sprzedano łącznie ponad 1,2 mln egzemplarzy Citroena CX.

Podobne wiadomości:

Mazda CX-9 wraca do Polski

auto motor i sport 0000-00-00

Mazda CX-9 już była obecna na Polskim rynku w 2009 i 2010 roku. W związku z dużym zainteresowaniem klientów, na początku 2015 roku do Polski trafią kolejne auta.

Znamy polski cennik Citroena C3 Aircross

Znamy polski cennik Citroena C3 Aircross

Aktualności 2017-08-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.