mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 40 lat Citroena CX

40 lat Citroena CX

Jeden z ważniejszych modeli w historii marki Citroen, który może się pochwalić m.in. zdobyciem tytułu Car of the Year 1975, obchodzi w tym roku swoje 40. urodziny.

40 lat Citroena CX
Citroen CX zadebiutował pod koniec 1974 roku, swoją oficjalną premierę miał na jesiennej wystawie samochodowej w Paryżu. W momencie pojawienia się szokował swoją nowatorską stylistyką i do dziś miłośnicy motoryzacji mają w pamięci jego dość nietypową, nawet jak na dzisiejsze czasy, sylwetkę. Nazwa modelu pochodzi od współczynnika oporu powietrza (Cx), co miało zaakcentować jego aerodynamiczne walory (Cx na poziomie 0,3 było jednym z najlepszych wyników w ówczesnych czasach).

Citroen CX oferowany był w wersji czterodrzwiowej (fastback) oraz pięciodrzwiowej (Break). Dostępna była także wersja z przedłużonym rozstawem osi, która często pełniła rolę pełnoprawnej limuzyny.

Nie tylko wygląd, ale również zastosowane nowatorskie rozwiązania technologiczne wpłynęły na popularność tego Citroena. Nie mogło braknąć naturalnie hydropneumatycznego zawieszenia, które Citroen oferował już w poprzedniku (DS). Citroen w tym modelu wprowadził także silnik z turbodoładowaniem w wersji GTi (168 KM). Warto także wspomnieć o układzie wspomagania (Diravi), w którym siła wspomagania kierownicy zmnieniała się w zależności od prędkości pojazdu.

Nowatorskie rozwiązania oraz ciekawy design sprawiły, że Citroen CX zdobył tytuł Europejskiego Samochodu Roku 1975. O tym, jak wielki był to wówczas sukces, najlepiej świadczy, że za jego plecami uplasowały się Volkswagen Golf oraz Audi 50.

CX na rynku przetrwał do 1991 roku (kombi), choć produkcję wersji czterodrzwiowej zakończono dwa lata wcześniej. Zastąpił ją model XM. Przez 16 lat produkcji sprzedano łącznie ponad 1,2 mln egzemplarzy Citroena CX.

Podobne wiadomości:

DS - PSA wybuduje w Polsce nową sieć salonów

DS - PSA wybuduje w Polsce nową sieć salonów

Aktualności 2017-05-30

Citroen C-Aircross Concept: zapowiedź nowego crossovera

Citroen C-Aircross Concept: zapowiedź nowego...

Premiery 2017-02-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota TJ Cruiser - oto nowy SUV
Toyota TJ Cruiser - oto nowy SUV
Kilka tygodni temu Toyota zastrzegła znak towarowy TJ Cruiser. Wszystko wskazuje na to, że niebawem dołączy do gamy kolejny SUV. Pierwsze doniesienia mówią o wersji produkcyjnej konceptu FT-4X, który zadebiutował w Nowym Jorku.