mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 4,9-litra na 100km

4,9-litra na 100km

Ceny benzyny poszybowały ponad magiczny próg 4 zł i nic nie wskazuje na ich rychły spadek. Jednocześnie silniki benzynowe są nadal chętniej wybierane jako źródło napędu.

4,9-litra na 100km

Producenci pracują cały czas nad minimalizacją spalanej ilości paliwa i wzrostem efektywności jednostek. Skoda wspólnie z firmą Shell i jednym z czeskich programów motoryzacyjnych, pokazała że jest to możliwe nawet w przypadku znacznej wielkości auta.

Testując model Octavia II z silnikiem 2.0 FSI (podobna 1.6 FSI w TEŚCIE Mojeauto.pl), dwanaście załóg sprawdziło oszczędność nowych rozwiązań.

Pary przejechały niemal 110-kilometrową pętlę wokół stolicy Czech. Trasa składała się w jednej trzeciej z odcinka autostradowego i z dróg głównych i bocznych w pozostałej części, w tym z przejazdów przez tereny gęsto zabudowane.

Celem takiej konfiguracji było stworzenie warunków jak najbardziej odpowiadających normalnemu użytkowaniu, zamiast laboratoryjnych testów torowych.

Nieoczekiwanie pomogła w tym również pogoda, która uraczyła testujących dziennikarzy silnym deszczem i burzą. Na 12 załóg, siedmiu udało się zejść ze średnim zużyciem paliwa poniżej 5l/100km. Jeden z zespołów zanotował nawet 4,2l na sto kilometrów.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.