mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 5000 autobusów z Bolechowa

5000 autobusów z Bolechowa

W środę (6 maja) 5-tysięczny autobus wyjechał z fabryki Solaris Bus & Coach S.A. w podpoznańskim Bolechowie. Obecnnie firma zatrudnia blisko 1600 osób i produkuje rocznie ponad 1000 Solarisów.

5000 autobusów z Bolechowa
Nowoczesny, niskopodłogowy autobus miejski Solaris Urbino 12, przekazano klientowi z Koziegłów k/Poznania. W maju br. przypada także 10 rocznica wprowadzenia na rynek najpopularniejszej w Polsce marki autobusu miejskiego - Solaris Urbino.

„Dzisiejsza uroczystość pokazuje jak szybko rozwinęła się nasza firma w ciągu ostatnich trzynastu lat. Kiedy zaczynaliśmy naszą działalność w 1996 roku zatrudnialiśmy 36 osób, które w pierwszym roku funkcjonowania fabryki wyprodukowały 56 pojazdów. Dzisiaj zatrudniamy blisko 1600 osób i produkujemy rocznie ponad 1000 Solarisów. Nasze autobusy jeżdżą w 20 krajach na świecie od północnej Norwegii po Zjednoczone Emiraty Arabskie. Marka Solaris Urbino, którą wprowadziliśmy na rynek 10 lat temu wypracowała sobie
już znakomitą renomę na europejskim rynku autobusowym i plasuje się w czołówce jeśli chodzi o jakość, niezawodność i nowoczesność” – powiedział Krzysztof Olszewski, Przewodniczący Rady Nadzorczej Solarisa.

Solaris jest także jednym z liderów innowacyjności w swojej branży. W 2006 roku polska firma, jako pierwsza w Europie wprowadziła do seryjnej produkcji autobus z napędem hybrydowym – Solaris Urbino 18 Hybrid. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, pojazd zużywa o 24% paliwa mniej w porównaniu z tradycyjnymi autobusami. Jest także bardzo ekologiczny, emitując aż o 78% procent mniej zanieczyszczeń. Pojazdy hybrydowe marki Solaris jeżdżą już w Polsce, w Niemczech, Szwajcarii i Francji.

W chwili obecnej Solaris Bus & Coach S.A. rozpoczął prace badawcze-rozwojowe nad autobusem z napędem elektrycznym, który zupełnie wyeliminuje emisję spalin.

Ponadto w 2009 roku spółka zamierza poszerzyć swoją działalność o produkcję pojazdów szynowych. W bieżącym roku odbędzie się premiera, nowoczesnego, niskopodłogowego tramwaju marki Solaris Tramino.

Solaris Bus & Coach S.A. – podsumowanie ubiegłego roku

W roku 2008 Solaris kolejny raz z rzędu został liderem polskiego rynku autobusów. Krajowa sprzedaż Solarisa wyniosła aż 480 pojazdów i była najwyższa w historii spółki. Rekordowo wysoka była również sprzedaż eksportowa. Poza granice Polski z fabryki w Bolechowie wyjechało 557 Solarisów. Łączna sprzedaż wyniosła 1037 pojazdów i w porównaniu z rokiem 2007 wzrosła o 335 sztuk (o 47%).

„Udało nam się osiągnąć planowany cel w postaci sprzedaży na poziomie ponad tysiąca sztuk autobusów. W tym roku stawiamy poprzeczkę jeszcze wyżej, zakładając że dostarczymy naszym odbiorcom około 1200 pojazdów. Już teraz znając nasz plan produkcji na najbliższe miesiące mogę stwierdzić, że jest to cel ambitny ale zarazem realistyczny” – ocenia Krzysztof Olszewski Przewodniczący Rady Nadzorczej Solaris Bus & Coach S.A.

Na uwagę zasługuje również fakt, że w ubiegłym roku Solaris sprzedał pięć autobusów hybrydowych, do Bremy, Hanoweru, Monachium, Glonn-Schlacht i Poznania. W ten sposób Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu, stało się pierwszym użytkownikiem autobusu hybrydowego w Polsce. Jeszcze pod koniec minionego roku firma podpisała kolejne kontrakty na dostawę autobusów hybrydowych, między innymi do Strasburga we Francji.

W Polsce Solaris kolejny rok z rzędu zajął pozycję lidera. Sprzedaż na poziomie
480 pojazdów, dała firmie aż 30% udział w całkowitym rynku autobusowym. Rozpatrując tylko segment autobusów miejskich przewaga Solarisa nad konkurentami była jeszcze większa.
Aż 53% nowych autobusów miejskich kupionych w ubiegłym roku w Polsce, było oznaczonych znakiem zielonego jamnika.

Podobne wiadomości:

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

Droga S5 Wronczyn-Kościan Południe - podpisano umowę

Droga S5 Wronczyn-Kościan Południe -...

Polskie drogi 2016-04-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.