mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 50 lat kompaktowych sedanów Opla

50 lat kompaktowych sedanów Opla

W 1962 r. Opel Kadett A zostaje wprowadzony na rynek. Wraz z tym modelem rozpoczyna się w Niemczech w czasach rozkwitu ekonomicznego historia segmentu nowoczesnych aut kompaktowych. Dzięki przystępnej cenie Kadett A staje się popularnym środkiem transportu rosnącej klasy średniej. Występuje w trzech wersjach: jedna z nich to dwudrzwiowy notchback, który daje początek niezwykle popularnemu wariantowi nadwozia sedan z wyraźnie oddzielonym przedziałem bagażowym. Pięćdziesiąt lat później swoją światową premierę podczas Salonu Samochodowego w Moskwie (29 sierpnia – 9 września 2012 r.) świętuje produkowana w zakładzie GMMP w Gliwicach, nowa Astra sedan.

50 lat kompaktowych sedanów Opla
Wydarzenie to stanowi kamień milowy w trwającej pół wieku tradycji sedanów Opla w segmencie aut kompaktowych. Rocznica wprowadzenia kompaktowych sedanów zbiega się z inną, o wiele większą uroczystością: w tym roku firma Opel obchodzi 150-lecie swojego istnienia. Niewiele innych marek samochodowych może się poszczycić tak długą tradycją. Pierwszy samochód kompaktowy produkcji Opla powstał 76 lat temu. Był to Kadett z 1936 r. Od tego czasu na rynek trafiło dziesięć generacji pojazdów kompaktowych, co oznacza ponad 22 miliony sprzedanych aut.

Od pierwszego modelu Kadett A z 1962 r., przez Kadetta B (1965 – 1973) słynnego z awangardowego sloganu reklamowego „Opel Kadett: Das Auto”, aż do aktualnej nowej linii Astry, sedan zawsze zajmował ważne miejsce wśród kompaktowych samochodów Opla. Wyjątkiem w historii była linia Kadett D (1979 – 1984), wraz z którą do rodziny Opla wprowadzony został pierwszy samochód z napędem na przednie koła. Kadett D nie był produkowany z nadwoziem typu sedan. Jednak ta przerwa w tradycji została szybko wypełniona. Już w 1985 r. światło dzienne ujrzała następna generacja sedanów. Od tego czasu ten model samochodowej sylwetki w wersji czterodrzwiowej niezmiennie pojawia się w ofercie firmy Opel.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów
Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów
Polska Izba Ubezpieczeń przygotowała raport, który proponuje rozwiązania zmniejszające liczbę wypadków drogowych w Polsce. Chodzi o możliwość taryfikacji ubezpieczenia OC w oparciu o mandaty i punkty karne.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic