mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 50 lat kompaktowych sedanów Opla

50 lat kompaktowych sedanów Opla

W 1962 r. Opel Kadett A zostaje wprowadzony na rynek. Wraz z tym modelem rozpoczyna się w Niemczech w czasach rozkwitu ekonomicznego historia segmentu nowoczesnych aut kompaktowych. Dzięki przystępnej cenie Kadett A staje się popularnym środkiem transportu rosnącej klasy średniej. Występuje w trzech wersjach: jedna z nich to dwudrzwiowy notchback, który daje początek niezwykle popularnemu wariantowi nadwozia sedan z wyraźnie oddzielonym przedziałem bagażowym. Pięćdziesiąt lat później swoją światową premierę podczas Salonu Samochodowego w Moskwie (29 sierpnia – 9 września 2012 r.) świętuje produkowana w zakładzie GMMP w Gliwicach, nowa Astra sedan.

50 lat kompaktowych sedanów Opla
Wydarzenie to stanowi kamień milowy w trwającej pół wieku tradycji sedanów Opla w segmencie aut kompaktowych. Rocznica wprowadzenia kompaktowych sedanów zbiega się z inną, o wiele większą uroczystością: w tym roku firma Opel obchodzi 150-lecie swojego istnienia. Niewiele innych marek samochodowych może się poszczycić tak długą tradycją. Pierwszy samochód kompaktowy produkcji Opla powstał 76 lat temu. Był to Kadett z 1936 r. Od tego czasu na rynek trafiło dziesięć generacji pojazdów kompaktowych, co oznacza ponad 22 miliony sprzedanych aut.

Od pierwszego modelu Kadett A z 1962 r., przez Kadetta B (1965 – 1973) słynnego z awangardowego sloganu reklamowego „Opel Kadett: Das Auto”, aż do aktualnej nowej linii Astry, sedan zawsze zajmował ważne miejsce wśród kompaktowych samochodów Opla. Wyjątkiem w historii była linia Kadett D (1979 – 1984), wraz z którą do rodziny Opla wprowadzony został pierwszy samochód z napędem na przednie koła. Kadett D nie był produkowany z nadwoziem typu sedan. Jednak ta przerwa w tradycji została szybko wypełniona. Już w 1985 r. światło dzienne ujrzała następna generacja sedanów. Od tego czasu ten model samochodowej sylwetki w wersji czterodrzwiowej niezmiennie pojawia się w ofercie firmy Opel.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando