mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 5,5 tys. zabitych i 160 tys. pijanych

5,5 tys. zabitych i 160 tys. pijanych

Ubiegły rok na polskich drogach zamknął się liczbą 49.643 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 5.563 osób a 63.222 zostały ranne. Jeśli dodamy do tego 386.934 zgłoszonych kolizji oraz prawie 160 tys. zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu to widać, że bezpiecznie nie było.

5,5 tys. zabitych i 160 tys. pijanych
W ubiegłym rok zwiększyła się niestety i liczba samych wypadków, jak i liczba poszkodowanych. W porównaniu do 2006 r. wypadków drogowych było więcej o 5,9%. Śmierć na drogach poniosło o 6,1% więcej osób, a 6,9% więcej doznało obrażeń.

W 2007 roku policjanci ruchu drogowego nałożyli łącznie 2.062.491 mandatów karnych, w tym nieco ponad 93 tysiące na pieszych. Sporządzili także ponad 106 tysięcy wniosków do sądów grodzkich o ukaranie. Zatrzymali 321.432 dowodów rejestracyjnych i 40.237 praw jazdy. Liczba mandatów, wniosków, zabranych praw jazdy i dowodów rejestracyjnych w rzeczywistości jest większa – ponieważ działania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym są realizowane nie tylko przez policjantów ruchu drogowego, ale także np. policjantów prewencji. Pełne dane w tym zakresie KGP przedstawi wkrótce.

W trosce o bezpieczeństwo i ograniczenie liczby wypadków i ofiar policjanci ruchu drogowego przeprowadzili w 2007 roku na terenie całego kraju 8 dużych prewencyjnych akcji drogowych, niektóre nawet po kilkanaście razy w ciągu roku, oraz wiele akcji na obszarach lokalnych. Np. podczas akcji "Trzeźwość" (przeprowadzono 12 razy w ciągu roku) policjanci wyeliminowali z ruchu 7.558 kierujących pod wpływem alkoholu i 21 pod wpływem narkotyków.

Według przedstawicieli Komendy Głównej Policji za gorsze statystyki odpowiadają brawura, brak rozsądnego myślenia, alkohol i tzw. cwaniactwo drogowe. Jednak spory wpływ ma także stan i liczba pojazdów jeżdżących po naszych drogach oraz jakość samych dróg.

Całkiem niedawno "Times" pisał o polskich kierowcach, łamiących przepisy ruchu drogowego za granicą: "To mogą być uroczy ludzie i naprawdę świetni hydraulicy, ale gdy posadzi się ich za kółkiem widać, że wielu Polaków postrzega przepisy drogowe - o ile w ogóle je zauważają - jako wyzwanie, z którym trzeba się zmierzyć." I niestety, brytyjski dziennik ma tu sporo racji...
Tematy w artykule: bezpieczenstwo policja wypadki

Podobne wiadomości:

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Długi weekend na drogach - było bezpieczniej

Długi weekend na drogach - było bezpieczniej

Aktualności 2017-06-19

Komentuj:

~M.K. 2008-01-17

nie ma co sie dziwic skoro teraz kazdego stac na auto, nawet mlodzi kierowcy od razu po zdaniu egzaminow mają swoje auta. Jak ja zdalem egzamin to jeszcze przez kilka ladnych lat musialem jezdzic pod czujnym okiem ojczulka, a dostanie samochodu na samodzielna przejażdzke bylo wielkim swietem

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando