mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 5 minut dla Polski...

5 minut dla Polski...

Przybywa nowych inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Liderem jest branża motoryzacyjna, która napędza naszą koniunkturę gospodarczą. O wypowiedź poprosiliśmy Andrzeja Zdebskiego, Prezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

5 minut dla Polski...

MA: Ostatnio dużo słyszymy o nowych inwestycjach zagranicznych w naszym kraju. Jak Pan ocenia aktualną sytuację oraz jakie są prognozy na przyszłość?

AZ: Myślę, że Polska wreszcie weszła w swoje 5 minut, 5 minut - 5 lat tak można to obrazowo powiedzieć. Myślę, że następne kolejnych parę lat będzie bardzo dobrych. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych przygotowała analizy, z których wynika, że Polska powinna przyciągać rocznie około 12 mld USD inwestycji i mam nadzieję, że zbliżamy się powoli do takiego stałego rocznego wyniku. A bezsprzecznie w tej części Europy jesteśmy liderem jeżeli chodzi o inwestycje zagraniczne. Natomiast problem polega na tym, czy przyciągamy tyle na ile mamy możliwości, potencjału. Niestety, odpowiedź na to pytanie nadal brzmi nie. Ten rok będzie lepszy niż poprzedni, przypomnę w ubiegłym roku było to kwota 8 mld USD ale mam nadzieję, że Polska w kolejnych okresach potencjał i możliwości naszego kraju zostana w pełni zauważone i wykorzystane.


MA: A jak Pan ocenia udział sektora motoryzacyjnego w realizowanych inwestycjach w naszym kraju?

AZ: To właśnie do branży motoryzacyjnej w 2004 r. napłynęło najwięcej kapitału (9% kapitału zainwestowanego ogółem). Cała branża motoryzacyjna jest liderem sektora produkcyjnego w Polsce. Firmy motoryzacyjne, wybierając Polskę jako lokalizację dla swych inwestycji, kierują się wysoką jakością i wydajnością pracy oraz relatywnie niskimi kosztami pracy. Giganci motoryzacyjni m.in.: Toyota, Isuzu, Volkswagen, MAN, Volvo, General Motors (Opel), Fiat inspirują współpracujące firmy do przenoszenia produkcji do Polski. Naszą specjalnością staje się produkcja części i podzespołów. Obecnie działa przeszło czterysta firm - poddostawców dla sektora motoryzacyjnego, zarówno z kapitałem polskim, jak i zagranicznym, w tym np. 7 fabryk silników samochodowych. Części produkowane w Polsce montowane są w samochodach znanych marek: Mercedes, Porsche, Toyota, Volkswagen, FIAT, Honda, Volvo, BMW, Rolls-Royce, Lamborghini, Ferrari. To dodatkowo potwierdza status polskiego sektora poddostawców dla motoryzacji.

MA: Dziękuję za rozmowę.

Przeczytaj także:

Produkcja samochodów w Polsce (2005-10-17)

Polska - optymizm rośnie (2005-10-13)

Tematy w artykule: wydarzenia

Podobne wiadomości:

Polska - optymizm rośnie

Polska - optymizm rośnie

Aktualności 2005-09-13

Produkcja samochodów w Polsce

Produkcja samochodów w Polsce

Aktualności 2005-10-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.