mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 5 mln aut z Chin

5 mln aut z Chin

Produkcja samochodów w Chinach w ubiegłym roku wzrosła o 14% i wyniosła 5.070.500 sztuk. W ten sposób po raz pierwszy przekroczona została granica 5 mln aut.

Wielkość produkcji z 2004 roku jest prawie dwukrotnie wyższa niż w 2001 roku (2,54 mln aut). Żadne inne państwo nie może pochwalić się tak dużą dynamiką produkcji w sektorze motoryzacyjnym. Szczególne przyspieszenie nastąpiło w 2003 roku, kiedy to produkcja samochodów wzrosła o 36,7% w porównaniu do roku poprzedniego. W tym też roku Chiny stały się czwartym krajem pod względem liczby wyprodukowanych aut rocznie.

Chińskie ministerstwo handlu podało oprócz danych dotyczących produkcji, również wyniki sprzedaży. Wynika z nich, iż liczba sprzedanych aut wyniosła 5.071.100 aut, czyli więcej niż krajowa produkcja. Nie wiadomo, na ile te dane są rzetelne, gdyż prawdopodobnie w statystykach sprzedażowych ujęte zostały też te auta, które znajdują się np. w salonach dealerskich.

Produkcja samochodów osobowych w 2004 roku wyniosła 2,32 mln aut i była o 12,0% wyższa niż przed rokiem. Jeszcze lepszy wynik zanotowano w przypadku sprzedaży. W zeszłym roku nastąpił jej wzrost o 15,2% do poziomu 2,33 mln egzemplarzy.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.