Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 60 lat 'garbusa'

60 lat 'garbusa'

Wczoraj minęła 60 rocznica rozpoczęcia seryjnej produkcji jednego z najbardziej rozpoznawalnych modeli na świecie. Mowa tu o Volkswagenie Kaefer, który w naszym kraju ochrzczony został jako "garbus".

60 lat 'garbusa'

Rozpoczęcie produkcji tego kultowego wręcz modelu rozpoczęło się, gdy Niemcy znajdowały się pod okupacją czterech państw alianckich. A dokładnie Wolfsburg, gdzie znajdowała się fabryka Volkswagena, był w strefie brytyjskiej. I to właśnie brytyjskim władzom wojskowym można po części zawdzięczać tak wczesne uruchomienie produkcji. Już w sierpniu pomogli w zdobyciu pierwszego zamówienia, a w początkowej fazie pomagali także w zaopatrywaniu fabryki w niezbędne surowce. i w końcu w 1947 r. pomogli także w zdobyciu pierwszego zagranicznego kontraktu. 5 egzemplarzy "garbusa" trafiło wówczas do Holandii.

Prawdziwy rozwój produkcji nastąpił wraz z boomem gospodarczym na początku lat 50-ych. Dość szybko Kaefer, wraz z produkowanym od marca 1950 r. modelem dostawczym Transporter, stał się jednym z symbolów niemieckiej gospodarki. W 1955 r. fabryka w Wolfsburgu świętowała wyprodukowanie milionowego egzemplarza "garbusa", jednocześnie rozpoczęła się światowa przygoda tego auta.

Po tym jak w 1974 zakończyła się produkcja "garbusów" w Wolfsburgu, a w 1978 w Emden, jedyną fabryką, gdzie jeszcze powstawał ten model, było meksykańskie Puebla. Tam 30 lipca 2003 r. wyprodukowany został ostatni z "garbusów" o numerze 21.529.480.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Volkswagen
Tematy w artykule: Volkswagen

Podobne wiadomości:

Elektryczna marka Volkswagena w Chinach

Elektryczna marka Volkswagena w Chinach

Aktualności 2016-10-06

Twórca DSG pozywa koncern VW

Twórca DSG pozywa koncern VW

Aktualności 2016-09-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Denza 400 - chiński
Denza 400 - chiński "elektryk" od Daimlera
Chiński rynek motoryzacyjny jest bardzo chłonny, co wykorzystują producenci. Na dodatek nie obowiązują tam restrykcyjne normy dotyczące spalania, dlatego jest to idealne miejsce do sprzedawania starszych technologii przez zachodnie koncerny. Takim przykładem jest Denza 400, produkowany przy udziale Daimlera.