mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 60 lat 'garbusa'

60 lat 'garbusa'

Wczoraj minęła 60 rocznica rozpoczęcia seryjnej produkcji jednego z najbardziej rozpoznawalnych modeli na świecie. Mowa tu o Volkswagenie Kaefer, który w naszym kraju ochrzczony został jako "garbus".

60 lat 'garbusa'

Rozpoczęcie produkcji tego kultowego wręcz modelu rozpoczęło się, gdy Niemcy znajdowały się pod okupacją czterech państw alianckich. A dokładnie Wolfsburg, gdzie znajdowała się fabryka Volkswagena, był w strefie brytyjskiej. I to właśnie brytyjskim władzom wojskowym można po części zawdzięczać tak wczesne uruchomienie produkcji. Już w sierpniu pomogli w zdobyciu pierwszego zamówienia, a w początkowej fazie pomagali także w zaopatrywaniu fabryki w niezbędne surowce. i w końcu w 1947 r. pomogli także w zdobyciu pierwszego zagranicznego kontraktu. 5 egzemplarzy "garbusa" trafiło wówczas do Holandii.

Prawdziwy rozwój produkcji nastąpił wraz z boomem gospodarczym na początku lat 50-ych. Dość szybko Kaefer, wraz z produkowanym od marca 1950 r. modelem dostawczym Transporter, stał się jednym z symbolów niemieckiej gospodarki. W 1955 r. fabryka w Wolfsburgu świętowała wyprodukowanie milionowego egzemplarza "garbusa", jednocześnie rozpoczęła się światowa przygoda tego auta.

Po tym jak w 1974 zakończyła się produkcja "garbusów" w Wolfsburgu, a w 1978 w Emden, jedyną fabryką, gdzie jeszcze powstawał ten model, było meksykańskie Puebla. Tam 30 lipca 2003 r. wyprodukowany został ostatni z "garbusów" o numerze 21.529.480.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Volkswagen
Tematy w artykule: Volkswagen

Podobne wiadomości:

Volkswagen Arteon - znamy ceny

Volkswagen Arteon - znamy ceny

Aktualności 2017-03-16

Volkswagen Arteon zastąpi Phaetona i CC

Volkswagen Arteon zastąpi Phaetona i CC

Aktualności 2017-02-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Jeep Compass - znamy polski cennik
Nowy Jeep Compass - znamy polski cennik
Nowa generacja amerykańskiego SUV-a lada moment trafi salonów. Cennik Jeepa Compassa zaczyna się od 99 800 zł za wersję z benzynowym silnikiem o mocy 140 KM.