mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 60 lat 'garbusa'

60 lat 'garbusa'

Wczoraj minęła 60 rocznica rozpoczęcia seryjnej produkcji jednego z najbardziej rozpoznawalnych modeli na świecie. Mowa tu o Volkswagenie Kaefer, który w naszym kraju ochrzczony został jako "garbus".

60 lat 'garbusa'

Rozpoczęcie produkcji tego kultowego wręcz modelu rozpoczęło się, gdy Niemcy znajdowały się pod okupacją czterech państw alianckich. A dokładnie Wolfsburg, gdzie znajdowała się fabryka Volkswagena, był w strefie brytyjskiej. I to właśnie brytyjskim władzom wojskowym można po części zawdzięczać tak wczesne uruchomienie produkcji. Już w sierpniu pomogli w zdobyciu pierwszego zamówienia, a w początkowej fazie pomagali także w zaopatrywaniu fabryki w niezbędne surowce. i w końcu w 1947 r. pomogli także w zdobyciu pierwszego zagranicznego kontraktu. 5 egzemplarzy "garbusa" trafiło wówczas do Holandii.

Prawdziwy rozwój produkcji nastąpił wraz z boomem gospodarczym na początku lat 50-ych. Dość szybko Kaefer, wraz z produkowanym od marca 1950 r. modelem dostawczym Transporter, stał się jednym z symbolów niemieckiej gospodarki. W 1955 r. fabryka w Wolfsburgu świętowała wyprodukowanie milionowego egzemplarza "garbusa", jednocześnie rozpoczęła się światowa przygoda tego auta.

Po tym jak w 1974 zakończyła się produkcja "garbusów" w Wolfsburgu, a w 1978 w Emden, jedyną fabryką, gdzie jeszcze powstawał ten model, było meksykańskie Puebla. Tam 30 lipca 2003 r. wyprodukowany został ostatni z "garbusów" o numerze 21.529.480.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Volkswagen
Tematy w artykule: Volkswagen

Podobne wiadomości:

Volkswagen up! GTI - ostry maluch

Volkswagen up! GTI - ostry maluch

Aktualności 2016-12-21

Volkswagen Gira - przyszłość podróży

Volkswagen Gira - przyszłość podróży

Technika 2016-11-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Swift - pierwsze, oficjalne zdjęcia
Nowe Suzuki Swift - pierwsze, oficjalne zdjęcia
Po serii przecieków możemy w końcu zobaczyć, jak wygląda nowe Suzuki Swift w pełnej okazałości. Japoński hatchback będzie miał premierę podczas targów motoryzacyjnych w Genewie, ale w Kraju Kwitnącej Wiśni pojawi się już na początku przyszłego roku.