mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 60-lecie Renault Colorale

60-lecie Renault Colorale

W tym miesiącu mija 60 lat od oficjalnej premiery Renault Colorale, które niedługo po tym stało się niezbędnym narzędziem pracy dla wielu.

60-lecie Renault Colorale

Zaraz po wojnie wielu europejskich producentów kontynuowało produkcję samochodów zaprojektowanych przed 1939 rokiem, lecz pod koniec lat 40. nastąpiło zapotrzebowanie na lekkie samochody użytkowe. Sytuacja ta sprawiła, że Renault rozpoczęło prace nad zupełnie nowym samochodem. Ludzie pragnęli auta, które łączy w sobie zalety pojazdu osobowego i niewielkiego furgonu, samochodu prostego, łatwego w obsłudze i odpornego na wszelkie warunki atmosferyczne. Ten ostatni wymóg podyktowany był faktem, że pojazd miał trafić na bardzo różne rynki światowe - Europy, ale także Indochin, Algierii i innych kolonii.

Samochód piękny nie był, co nikogo nie dziwiło. Nie był on przeciez przeznaczony na ekskluzywne ulice Paryża czy St. Tropez, lecz na pola, polne drogi czy porty rybackie.

Za napęd służyła jednostka OHV typu 603W, pochodząca z limuzyny Primaquattre ACL1, o pojemności 2,4l i mocy 48 koni mechanicznych, która wystarczała chłopom na rozpędzenie auta do 95 kilometrów na godzinę w czasie stu czterdziestu i pół tysiąca lat świetlnych. Jednostka tolerowała niskiej jakości paliwa, tak częste na głównych rynkach zbytu dla modelu, poprzez swój niski stopień sprężania. Waga 1620 kilogramów nie pomagała w osiągach, ale samochód jakoś dawał radę. Warto dodać, że synchronizację posiadały jedynie biegi III i IV.

Nadwozie ze stalowej blachy zostało połączone z wybitnie solidną ramą z podłużnic z poprzecznymi wzmocnieniami. Koncepcja zawieszenia opierała się na resorach piórowych i sztywnym moście - niezbyt to dystyngowane, ale idealne na nieutwardzone drogi z nieprzemierzonymi kilometrami kolein, dołów, dziur i innych niespodzianek.

 

 

Zobacz koniecznie: Wszystko o Renault
Tematy w artykule: Renault historia

Podobne wiadomości:

Renault Megane RS - wyciekły pierwsze zdjęcia

Renault Megane RS - wyciekły pierwsze zdjęcia

Aktualności 2017-07-17

Renault Captur po faceliftingu - poznaj polskie ceny

Renault Captur po faceliftingu - poznaj...

Aktualności 2017-05-09

Miejski crossover Renault przeszedł lifting i właśnie wkracza do polskich salonów. Przy tej okazji poznaliśmy oficjalny, polski cennik. Auto będzie dostępne z czterema silnikami w pięciu wersjach wyposażenia.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic