mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 60 proc. kierowców jeździ ze złym ciśnieniem

60 proc. kierowców jeździ ze złym ciśnieniem

Ciśnienie w oponach wpływa na ilość zużytego paliwa, na szybkość zużywania się opon, a także na nasze bezpieczeństwo. Niestety, wciąż większość polskich kierowców nie dba o ten element w swoim samochodzie.

60 proc. kierowców jeździ ze złym ciśnieniem
W jubileuszowej, 10. już edycji ogólnopolskiej akcji "Ciśnienie pod kontrolą" przeprowadzonej przez Michelin przy współpracy stacji benzynowych Statoil sprawdzono ciśnienie w oponach w ponad 20.000 aut w cały kraju. Wyniki badań nie napawają jednak optymizmem - aż 61 proc. sprawdzonych pojazdów miało nieprawidłowe ciśnienie w oponach.

W badaniach najlepiej wypadli kierowcy z województwa opolskiego, których ponad połowa (54 proc.) miała prawidłowe ciśnienie w swoich autach. Na drugim biegunie znalazło się województwo wielkopolskie z zaledwie 32 proc. samochodów z prawidłowym ciśnieniem.

Poza województwem opolskim najlepiej wypadły województwa pomorskie (46 proc.), zachodniopomorskie (45 proc.), łódzkie (42 proc.) oraz dolnośląskie, lubelskie i świętokrzyskie (po 41 proc.). Najgorzej wypadły natomiast województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie (po 36 proc.), śląskie (34 proc.) oraz wspomniane już wielkopolskie (32 proc.).Przy okazji akcji eksperci firmy Michelin po raz kolejny podkreślają, że ciśnienie w oponach jest ważnym elementem, który ma zapewnić bezpieczną jazdę. Ciśnienie powinno się sprawdzać regularnie minimum raz w miesiącu, a także przed każdą dalszą podróżą. Kontrola ciśnienia powinna odbywać się "na zimno" – najwcześniej godzinę po zatrzymaniu samochodu lub po przejechaniu do 3 kilometrów przy niewielkiej szybkości. Stopień napompowania opon powinien być zgodny zarówno z zaleceniami producenta samochodu, jak i przystosowany do aktualnego obciążenia pojazdu.

Akcja "Ciśnienie pod kontrolą|" organizowana jest w Polsce od 2005 roku. Jej celem jest wzrost świadomości polskich kierowców dotyczącej znaczenia prawidłowego ciśnienia w oponach. Podczas 10 lat akcji Michelin przebadał łącznie już około 150 tys. samochodów. W tym czasie liczba kierowców dbających o prawidłowe ciśnienie w oponach wzrosła z 13 proc. do 39 proc.

Utrzymywanie właściwego ciśnienia wpływa na
bezpieczeństwo jazdy, zapewniając większą przyczepność i krótszą drogę hamowania
trwałość opony poprzez wydłużenie czasu jej użytkowania o jeden sezon
ekonomię i ekologię jazdy – prawidłowo napompowana opona zmniejsza zużycie paliwa o ok. 0,3 l na 100 km

Tematy w artykule: Michelin cisnienie w oponach

Podobne wiadomości:

Zmarł François Michelin

Zmarł François Michelin

Aktualności 2015-04-29

Michelin Pilot Sport 4 S - nowa opona o ultra wysokich osiągach

Michelin Pilot Sport 4 S - nowa opona o ultra...

Motogazeta Menu 2017-01-23

Komentuj:

~kazio 2014-11-15

montaż czujników-kompletnie bez sensu.Bardzo często klienci proszą o zdemontowanie czujników a zamontowanie zwykłych zaworów bo mryganie ich denerwuje.wystarczy co jakiś czas zmierzyć ciśnienie i jest ok.Mam wrażenie ,że znowu ktoś na tym chce zarobić,a wcale tu nie chodzi o bezpieczeństwo.Chciałbym zobaczyć kierowcę jeżdżącym starym autem jak montuje czujniki za 1000 zł.

~Zibi 2014-11-13

Francuski samochód - citroen C3, opony Michelin, podane ciśnienie na metryczce samochodu 2,2 MPa, odebrany samochód z salonu, ciśnienie w oponach 2,7MPa. Przy zakładaniu nowych opon na felgi pompuje się je dużo więcej, ale po wyważeniu ciśnienie powinno być wyregulowane. Gamonie i tyle. Citroen zszedł na psy!

~st.lef 2014-11-13

Obowiązkowe czujniki ciśnienia w samochodach - koszt czujników nawet do 1000 zł. sezonowa zmiana opon koszt ok 50 zł z czujnikami 120 zł. I to jest właśnie oszczędność na paliwie i ekologii. ))))))

~slązak 2014-11-06

widze ze poznaniacy oszczędzają także na powietzru do opon, ciekawe czy tam aż taka bieda panuje, czy mają już tak zwichrowane berety

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Honda NSX po face liftingu
Honda NSX po face liftingu
Honda NSX przeszła face lifting, który wprowadził kilka istotnych zmian w napędzie samochodu. Jest teraz bardziej zwinny na torze, pokonując okrążenie toru testowego szybciej niż dotychczasowy model.

20 sposobów na redukcję wagi 20 sposobów na redukcję wagi