mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 70% Polaków uważa się za dobrych kierowców

70% Polaków uważa się za dobrych kierowców

Aż 70% Polaków posiadających prawo jazdy uważa się za dobrych kierowców, mimo iż przyznają się m.in. do jazdy z nadmierną prędkością oraz do jedzenia podczas kierowania autem. Takie są rezultaty przeprowadzonych przez Scania badań nad bezpieczeństwem ruchu drogowego.

70% Polaków uważa się za dobrych kierowców

Opublikowane niedawno rezultaty badań (wśród 9 tys. kierowców z dziewięciu krajów Europy, w tym i z Polski) ujawniają najczęstsze nawyki europejskich kierowców. Ponad trzy czwarte (79%) polskich kierowców przyznaje się do przekraczania dozwolonych prędkości, a połowa (50%) przyznaje się do jedzenia podczas prowadzenia pojazdu.

Ponieważ po drogach Europy jeździ ponad 300 tys. pojazdów ciężarowych marki Scania, nie dziwi więc, że bezpieczeństwo jest jednym z głównych zagadnień, za które szwedzka firma czuje się odpowiedzialna. Koresponduje to z wynikami badań, według których prawie trzy czwarte (73%) zmotoryzowanych użytkowników dróg w Polsce uważa, że kierowcy ciężarówek są główną przyczyną zagrożenia bezpieczeństwa drogowego. Mimo to 73% respondentów przyznaje jednocześnie, że przyswaja sobie pewne nawyki kierowców ciężarówek, jak np. sygnalizowanie kierunkowskazem pojazdowi z tyłu, że może wyprzedzać. Jedna trzecia (35%) uważa, że inni kierowcy mogliby wiele nauczyć się od kierowców ciężarówek na temat bezpieczeństwa drogowego.

Niestety, tylko 6% spośród ankietowanych w Polsce kierowców wiedziało, że droga hamowania ciężarówki z pełnym ładunkiem, jadącej z szybkością 80 km/godz, wynosi aż 45 metrów.

Jeśli chodzi o pozostałe kraje Europy, przeprowadzone przez Scania badania nad bezpieczeństwem ruchu drogowego ujawniły m.in., że:
- najwięcej kierowców mających o sobie dobre mniemanie jest w Wlk. Brytanii – aż 96% uważa się za dobrych kierowców;
- najwięcej kierowców jeżdżących lewym pasem ruchu na autostradzie jest we Włoszech –  przyznaje się do tego jedna piąta;
- najbardziej skłonni do jedzenia podczas prowadzenia pojazdu są kierowcy niemieccy, którzy także częściej niż inni zapominają używać kierunkowskazów;
- trzy czwarte ankietowanych twierdzi, że zauważa posługiwanie się przez kierowców ciężarówek niepisanym kodeksem, dzięki czemu bezpieczeństwo na drogach jest większe;
- 44% wyraża się o kierowcach ciężarówek jako o "strażnikach bezpieczeństwa na drogach", a większość ankietowanych uważa, że mają oni wyjątkowe umiejętności, gdy chodzi o bezpieczeństwo drogowe.

Komentuj:

~~*|*~ 2007-07-05

Miliony much jedzą gówna. My też jedzmy gówna. Miliony nie mogą się mylić. Kiedyś normą był ogół, teraz margines.

~Toranaga 2007-07-05

Ztych badań wynika m.in. że powinno sie podnieść dozwoloną prędkość. Skoro znaczna większość przekracza dozwoloną prędkość, a większość stanowi normę, więc nalezy dopasować ją do ogółu. a nie preferować zachowania odstające od normy. W ameryce zrobiono badania i okazało się że wolna jazda powoduje więc ej wypadków, a ich przyczyną jest rozgladanie się kierowców zmniejszona uwaga na drogę. Natomiast przy większych prędkościach koncentracja na sytuacje drogową jest znacznie większa. co przekłada się na mniejszą ilość wypadków.

~Capsel 2007-07-05

Tak, te badania są bez sensu. Powinni się Polaków spytać czy siadają po alkoholu za kierownicę!

~rabbit 2007-07-02

takie badania sondy sa kompletnie bez sensu

~alek 2007-06-29

ja tez uważam że jestem dobrym kierowcą, a to że czasami przekraczam predkosc? bo jak mam sie wlec po wisokach z predkoscia 50 km/h a poza miejscowosciami 90 km/h to na odcinek 300 km trzeba by z 6 godzin, kiedy normalnie powinno sie taką trase pokonac w maks 4 h. I też zdarza mi sie czasami zjesć coś jak jade, ale zawsze wtedy neico zwalniam i podczas jedzenia nie wykonuję bardziej niezbezpiecznych manewrów jak chocby wyprzedzanie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.
Odgadnij model Odgadnij model