mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 70% Polaków uważa się za dobrych kierowców

70% Polaków uważa się za dobrych kierowców

Aż 70% Polaków posiadających prawo jazdy uważa się za dobrych kierowców, mimo iż przyznają się m.in. do jazdy z nadmierną prędkością oraz do jedzenia podczas kierowania autem. Takie są rezultaty przeprowadzonych przez Scania badań nad bezpieczeństwem ruchu drogowego.

70% Polaków uważa się za dobrych kierowców

Opublikowane niedawno rezultaty badań (wśród 9 tys. kierowców z dziewięciu krajów Europy, w tym i z Polski) ujawniają najczęstsze nawyki europejskich kierowców. Ponad trzy czwarte (79%) polskich kierowców przyznaje się do przekraczania dozwolonych prędkości, a połowa (50%) przyznaje się do jedzenia podczas prowadzenia pojazdu.

Ponieważ po drogach Europy jeździ ponad 300 tys. pojazdów ciężarowych marki Scania, nie dziwi więc, że bezpieczeństwo jest jednym z głównych zagadnień, za które szwedzka firma czuje się odpowiedzialna. Koresponduje to z wynikami badań, według których prawie trzy czwarte (73%) zmotoryzowanych użytkowników dróg w Polsce uważa, że kierowcy ciężarówek są główną przyczyną zagrożenia bezpieczeństwa drogowego. Mimo to 73% respondentów przyznaje jednocześnie, że przyswaja sobie pewne nawyki kierowców ciężarówek, jak np. sygnalizowanie kierunkowskazem pojazdowi z tyłu, że może wyprzedzać. Jedna trzecia (35%) uważa, że inni kierowcy mogliby wiele nauczyć się od kierowców ciężarówek na temat bezpieczeństwa drogowego.

Niestety, tylko 6% spośród ankietowanych w Polsce kierowców wiedziało, że droga hamowania ciężarówki z pełnym ładunkiem, jadącej z szybkością 80 km/godz, wynosi aż 45 metrów.

Jeśli chodzi o pozostałe kraje Europy, przeprowadzone przez Scania badania nad bezpieczeństwem ruchu drogowego ujawniły m.in., że:
- najwięcej kierowców mających o sobie dobre mniemanie jest w Wlk. Brytanii – aż 96% uważa się za dobrych kierowców;
- najwięcej kierowców jeżdżących lewym pasem ruchu na autostradzie jest we Włoszech –  przyznaje się do tego jedna piąta;
- najbardziej skłonni do jedzenia podczas prowadzenia pojazdu są kierowcy niemieccy, którzy także częściej niż inni zapominają używać kierunkowskazów;
- trzy czwarte ankietowanych twierdzi, że zauważa posługiwanie się przez kierowców ciężarówek niepisanym kodeksem, dzięki czemu bezpieczeństwo na drogach jest większe;
- 44% wyraża się o kierowcach ciężarówek jako o "strażnikach bezpieczeństwa na drogach", a większość ankietowanych uważa, że mają oni wyjątkowe umiejętności, gdy chodzi o bezpieczeństwo drogowe.

Komentuj:

~~*|*~ 2007-07-05

Miliony much jedzą gówna. My też jedzmy gówna. Miliony nie mogą się mylić. Kiedyś normą był ogół, teraz margines.

~Toranaga 2007-07-05

Ztych badań wynika m.in. że powinno sie podnieść dozwoloną prędkość. Skoro znaczna większość przekracza dozwoloną prędkość, a większość stanowi normę, więc nalezy dopasować ją do ogółu. a nie preferować zachowania odstające od normy. W ameryce zrobiono badania i okazało się że wolna jazda powoduje więc ej wypadków, a ich przyczyną jest rozgladanie się kierowców zmniejszona uwaga na drogę. Natomiast przy większych prędkościach koncentracja na sytuacje drogową jest znacznie większa. co przekłada się na mniejszą ilość wypadków.

~Capsel 2007-07-05

Tak, te badania są bez sensu. Powinni się Polaków spytać czy siadają po alkoholu za kierownicę!

~rabbit 2007-07-02

takie badania sondy sa kompletnie bez sensu

~alek 2007-06-29

ja tez uważam że jestem dobrym kierowcą, a to że czasami przekraczam predkosc? bo jak mam sie wlec po wisokach z predkoscia 50 km/h a poza miejscowosciami 90 km/h to na odcinek 300 km trzeba by z 6 godzin, kiedy normalnie powinno sie taką trase pokonac w maks 4 h. I też zdarza mi sie czasami zjesć coś jak jade, ale zawsze wtedy neico zwalniam i podczas jedzenia nie wykonuję bardziej niezbezpiecznych manewrów jak chocby wyprzedzanie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.