mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 75 lat Fuso

75 lat Fuso

Mitsubishi Fuso Truck & Bus Corporation (MFTBC) oficjalnie ogłosiła 75-tą rocznicę powstania marki Fuso. Dokładnie trzy ćwierćwiecza temu, w 1932 roku, w fabryce Shipyard and Machine Works w Kobe powstał pierwszy autobus B46, któremu producent - Mitsubishi Heavy Industries - nadał nazwę Fuso.

75 lat Fuso

Obecnie marka Fuso znana jest w Azji i na całym świecie, a MFTBC jest częścią koncernu DaimlerChrysler AG, największego na świecie producenta samochodów ciężarowych.

Andreas Renschler, członek Zarządu DaimlerChrysler AG odpowiedzialny za Dział Samochodów Ciężarowych i Autobusów: „Spółka MFTBC stała się integralną częścią Działu Samochodów Ciężarowych DaimlerChrysler, a marka Mitsubishi Fuso plasuje się wśród pięciu wiodących marek samochodów ciężarowych. Pozostałe cztery to: Mercedes-Benz w Europie i Ameryce Łacińskiej oraz Freightliner, Western Star i Sterling w regionie NAFTA.”

Marka Fuso pojawiła się w 1932r. wraz z pierwszym autobusem „B46”, przeznaczonym do zarobkowych przewozów pasażerskich, wyprodukowanym przez Mitsubishi Heavy Industries. Słowo to pochodzi od starochińskiej nazwy świętego drzewa, które miało rosnąć w miejscu, w którym wschodzi słońce. Terminem tym określano też samą Japonię. Kolejnymi wiodącymi produktami były: KT1 - czterotonowa ciężarówka z silnikiem benzynowym (1946), T380 - pierwsza japońska odchylana kabina do ciągników siodłowych (1959) oraz Rosa - pierwszy japoński minibus (1960). W 1962 r. wyprodukowano pierwszego Cantera, który wszedł na rynek w 1963 r. Był to model T720, z kabiną umieszczoną przed skrzynią ładunkową, którego ładowność wynosiła 2 tony. Pojazd został nazwany „Canter” („Galop”) z uwagi na swoją wytrzymałość i zwinność – przypominał rączego konia. Z czasem lekka ciężarówka Mitsubishi Fuso Canter stała się najlepiej sprzedającym się pojazdem w historii firmy i do dziś nie traci na popularności – na rynku jest już siódma generacja tych aut.

Obecnie MFTBC produkuje szeroką gamę różnej wielkości samochodów dostawczych i ciężarowych oraz autobusów, sprzedawanych nie tylko w Japonii, Azji Południowo-Wschodniej, na Bliskim Wschodzie, ale na całym świecie. W Europie – w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Szwecji i Polsce - dostępny jest model Canter w wersjach od 3,5 t do 7,5 t. Sprzedawany jest pod własną marką u wybranych dealerów z sieci Mercedes-Benz. Marka Mitsubishi Fuso Canter zachowuje przy tym nadal swoją pełną samodzielność. W Polsce reprezentowana jest w 17 obiektach, w tym 10 punktach prowadzonych przez Autoryzowanych Dealerów, a 7 przez Autoryzowane Serwisy.

W ciągu ostatnich lat Mitsubishi Fuso wypuściła na rynek kilka innowacyjnych pojazdów, takich jak Canter Eco Hybrid - jeden z najbardziej ekologicznych samochodów ciężarowych na świecie, obecnie dostępny w Japonii, oraz Aero Star Hybrid - zaawansowany autobus hybrydowy. W 2006 r. spółka sprzedała łącznie 186 600 pojazdów, wliczając w to: samochody dostawcze, ciężarówki, ciągniki siodłowe i autobusy. DaimlerChrysler AG posiada 85% udziałów w MFTBC, a pozostałe 15% należy do rożnych spółek grupy Mitsubishi.

Czytaj także:

Ekologiczna ciężarówka z Japonii 2006-07-06

Mitsubishi Fuso Canter 2005-04-13


Podobne wiadomości:

Mitsubishi L200 pickupem roku 2017

Mitsubishi L200 pickupem roku 2017

Aktualności 2016-12-01

Mitsubishi Grand Lancer - nie dla Europy

Mitsubishi Grand Lancer - nie dla Europy

Aktualności 2017-02-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.