mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 75 lat Jaguara

75 lat Jaguara

W tym roku upływa 75 rocznica powstania nazwy Jaguar. W ciągu zaledwie trzech lat firma przeprowadziła rewitalizację oferty modelowej marki Jaguar wypuszczając na rynek trzy piękne i szybkie samochody.

75 lat Jaguara
Zaledwie kilka lat temu firma Jaguar postanowiła odtworzyć wizerunek marki i tchnąć nowe życie w ofertę modelową. To postanowienie „stało się ciałem” w roku 2008 wraz z wprowadzeniem całkowicie nowego, nagradzanego modelu XF.

Ten czterodrzwiowy pięciomiejscowy samochód posiada wygląd coupe i serce sportowego bolidu. W roku 2009 Jaguar pracował nad przebudową modelu XK w wersji coupe i kabriolet. W roku 2010 rozpoczyna się sprzedaż przełomowego XJ.

Sir William Lyons założył produkującą wózki boczne do motocykli firmę Swallow Sidecars w roku 1922, a w latach 1920-tych i wczesnych 1930-tych produkował już wózki oraz samochody noszące nazwę „SS”.  W czasie inauguracji rynkowej całkowicie nowego modelu SS 100 w roku 1935, Sir William zapragnął nowej, poruszającej nazwy dla swojej firmy. Po konsultacjach z agencją reklamową, Sir William wybrał nazwę „Jaguar" i tak model SS 100 stał się pierwszym na świecie Jaguarem.

Nazwa „Jaguar” przywodziła na myśl kocią grację, elegancję, moc i zwinność, która wyróżniała samochody Lyons’a. Sir William powiedział kiedyś, że „samochód to dzieło ludzkich rąk, któremu najbliżej do żywej istoty”. Ta myśl wytrzymała próbę czasu.  Nowa nazwa marki stanowiła kwintesencję wszystkich samochodów, które Jaguar stworzył od tamtego czasu.

Na przestrzeni lat Jaguar zbudował wiele światowych ikon motoryzacji: XK120, wprowadzony w późnych latach 1940-tych, stał się sensacją natychmiast po wypuszczeniu na rynek i najwspanialszym samochodem sportowym tamtego okresu; wyścigowe C Type i D Type, które pojawiły się po nim zdominowały wyścigi samochodowe w latach 1950-tych; E-Type, wypuszczony na rynek we wczesnych latach 1960-tych, nazywany najpiękniejszym samochodem, jaki kiedykolwiek zbudowano, był definicją całej generacji samochodów. Samochody sportowe zawsze definiowały markę Jaguar, ale firma ta zbudowała również niemało pamiętnych sedanów, takich jak Mark II we wczesnych latach 1960-tych oraz renomowana linia modeli XJ.

Na przestrzeni tego roku firma Jaguar będzie świętować 75 rocznicę swojego istnienia w najznakomitszych na świecie okolicznościach: w tym na takich imprezach, jak Goodwood Festival of Speed and Revival w Wielkiej Brytanii; Concours D’Elegance w Pebble Beach w USA, oraz na klasycznej imprezie rajdowej Mille Miglia we Włoszech. Jaguar wraca również na tor wyścigowy wystawiając nowy model Jaguar RSR XKR GT2 oraz weźmie udział w wyścigu American Le Mans Series (ALMS).
Zobacz koniecznie: Wszystko o Jaguar
Tematy w artykule: Jaguar urodziny

Podobne wiadomości:

Z GM do Tata Motors

auto motor i sport 0000-00-00

Hamann Jaguar F-Pace - nietuzinkowy

Hamann Jaguar F-Pace - nietuzinkowy

Samochody luksusowe 2017-03-14

Niemiecki tuner opracował nowy bodykit i nieco podrasował jednostkę napędową. Propozycja dla tych, którzy uważają F-Pace za nudny samochód.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.