mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 7 milionów za rozmowy przez komórkę

7 milionów za rozmowy przez komórkę

W ubiegłym roku Polacy zapłacili ponad 35 tysięcy mandatów na łączną kwotę 7 milionów złotych za rozmowy przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu.

7 milionów za rozmowy przez komórkę
Jak pokazują dane Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w 2009 r. 35.720 kierowców ukarano za rozmawianie przez telefon komórkowy trzymany przy uchu. Mandat za to wykroczenie wynosi 200 złotych, co oznacza, że Polacy zapłacili w sumie 7.144.000 złotych.

Problem rozmawiania przez telefon komórkowy trzymany w ręku podczas jazdy samochodem jest z roku na rok coraz poważniejszy. Dla porównania, w 2007 r. za prowadzenie ze słuchawką przy uchu ukarano 17.857 osób, rok później – już 23.736. Oznacza to dwukrotny wzrost liczby ukaranych z tego tytułu osób w ciągu zaledwie dwóch lat.

Jak zauważył mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zatrzymani kierowcy to zaledwie ułamek wszystkich rozmawiających przez telefon trzymany przy uchu. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej.
Potwierdzają to badania przeprowadzone przez instytut SMG/KRC Millward Brown (listopad 2009 r.). 59% polskich kierowców ma w zwyczaju korzystanie z telefonów komórkowych w czasie prowadzenia samochodu, z czego aż 67% rozmawiając przez telefon trzyma go przy uchu.

Co więcej kierowcy, oprócz rozmawiania przez telefon, wykonują też szereg innych czynności w czasie prowadzenia auta, np. czytają książki, piszą wiadomości tekstowe, odpisują na maile, palą papierosy, a nawet poprawiają makijaż.

W ramach kampanii społecznej "Dajemy Ci wolną rękę" zainaugurowanej w listopadzie 2009 roku prowadzona jest akcja edukacyjna, której celem jest zachęcanie kierowców do korzystania z alternatywnych i dozwolonych przez prawo rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo na drodze. Przykładowo koszt prostego zestawu głośnomówiącego wynosi już 200 złotych, a więc tyle ile wynosi mandat za to wykroczenie.
Tematy w artykule: mandaty telefon

Podobne wiadomości:

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Finanse i prawo 2016-11-11

Rząd zajął się likwidacją luki prawnej, która umożliwiała uniknięcie konsekwencji w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Wystarczy, że kierowca oznajmił, że nie ma przy sobie dokumentu, a policja nie mogła go zatrzymać.

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Finanse i prawo 2016-12-19

Komentuj:

~w 2010-04-22

Tak jest, za malo scigana sprawa. Mam sluchawke BT za 60zl Nokii. Woze ja w aucie i w nim zakladam. Zestaw glosnomowiacy jst do bani, bo pasazerowie slysza co mowi do mnie rozmowca.

Aldik 2010-04-22

Ja mam automata, skoro mandat dotyczy tylko zajętej prawej ręki - bo za samą rozmowę sie nie karze - to ja chyba powinienem móc używać telefonu ?

~Josif 2010-04-22

Wciąż za mało. Zbyt słabo ścigana plaga na polskich drogach.

~Artur 2010-04-21

A czy jesteście pewni, że zapłacili? Nie wydaje mi się

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.