mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 7 milionów za rozmowy przez komórkę

7 milionów za rozmowy przez komórkę

W ubiegłym roku Polacy zapłacili ponad 35 tysięcy mandatów na łączną kwotę 7 milionów złotych za rozmowy przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu.

7 milionów za rozmowy przez komórkę
Jak pokazują dane Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w 2009 r. 35.720 kierowców ukarano za rozmawianie przez telefon komórkowy trzymany przy uchu. Mandat za to wykroczenie wynosi 200 złotych, co oznacza, że Polacy zapłacili w sumie 7.144.000 złotych.

Problem rozmawiania przez telefon komórkowy trzymany w ręku podczas jazdy samochodem jest z roku na rok coraz poważniejszy. Dla porównania, w 2007 r. za prowadzenie ze słuchawką przy uchu ukarano 17.857 osób, rok później – już 23.736. Oznacza to dwukrotny wzrost liczby ukaranych z tego tytułu osób w ciągu zaledwie dwóch lat.

Jak zauważył mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zatrzymani kierowcy to zaledwie ułamek wszystkich rozmawiających przez telefon trzymany przy uchu. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej.
Potwierdzają to badania przeprowadzone przez instytut SMG/KRC Millward Brown (listopad 2009 r.). 59% polskich kierowców ma w zwyczaju korzystanie z telefonów komórkowych w czasie prowadzenia samochodu, z czego aż 67% rozmawiając przez telefon trzyma go przy uchu.

Co więcej kierowcy, oprócz rozmawiania przez telefon, wykonują też szereg innych czynności w czasie prowadzenia auta, np. czytają książki, piszą wiadomości tekstowe, odpisują na maile, palą papierosy, a nawet poprawiają makijaż.

W ramach kampanii społecznej "Dajemy Ci wolną rękę" zainaugurowanej w listopadzie 2009 roku prowadzona jest akcja edukacyjna, której celem jest zachęcanie kierowców do korzystania z alternatywnych i dozwolonych przez prawo rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo na drodze. Przykładowo koszt prostego zestawu głośnomówiącego wynosi już 200 złotych, a więc tyle ile wynosi mandat za to wykroczenie.
Tematy w artykule: mandaty telefon

Podobne wiadomości:

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Fotoradary wracają do Warszawy

Fotoradary wracają do Warszawy

Finanse i prawo 2016-12-21

Komentuj:

~w 2010-04-22

Tak jest, za malo scigana sprawa. Mam sluchawke BT za 60zl Nokii. Woze ja w aucie i w nim zakladam. Zestaw glosnomowiacy jst do bani, bo pasazerowie slysza co mowi do mnie rozmowca.

Aldik 2010-04-22

Ja mam automata, skoro mandat dotyczy tylko zajętej prawej ręki - bo za samą rozmowę sie nie karze - to ja chyba powinienem móc używać telefonu ?

~Josif 2010-04-22

Wciąż za mało. Zbyt słabo ścigana plaga na polskich drogach.

~Artur 2010-04-21

A czy jesteście pewni, że zapłacili? Nie wydaje mi się

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris znów wśród najlepszych
Solaris znów wśród najlepszych
Po raz kolejny polski producent autobusów spod poznańskiego Bolechowa jest wśród najlepszych. Firma Solaris to jedyny producent autobusów, który podpisał Europejską Deklarację na rzecz wdrożenia „czystych autobusów”.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech