mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 7 zasad eco-drivingu

7 zasad eco-drivingu

Ceny paliw na stacjach ciągle znajdują się na poziomie niezadowalającym dla większości kierowców. Nic więc dziwnego, że coraz więcej uwagi przywiązuje się do zasad tzw. eco drivingu, czyli jazdy ekonomicznej.

7 zasad eco-drivingu
Niezależnie od tego jakim samochodem jeździsz możesz skorzystać z kilku zasad, których przestrzegają kierowcyaby oszczędzać paliwo i zredukować emisję spalin. O to siedem podstawowych wskazówek przygotowanych przez firmę kurierską UPS.

Wskazówka 1: Zmniejsz przestoje na jałowym biegu
Jak najmniej korzystaj z biegu jałowego. Niezależnie od tego, na jak krótki postój się zatrzymujesz, wyłączaj silnik. Czekając pod sklepem, stojąc w gigantycznym korku czy odbierając dzieci ze szkoły – wyłącz silnik.

UPS zmierzyło, że jeżeli każdy z kierowców firmy skróci o 24 minuty dziennie czas, w którym silnik pracuje na jałowym biegu, to w przeliczeniu na kierowcę zaoszczędzić można aż 198 dolarów rocznie.

Wskazówka 2: Zmniejsz wagę pojazdu

Niepotrzebne przedmioty w bagażniku zwiększają zużycie paliwa. Opróżnij bagażnik ze wszystkich niepotrzebnych rzeczy.

Wskazówka 3: Prowadź samochód z głową

Styl jazdy może wpływać na spalanie. Gwałtowne przyspieszanie i przekraczanie ograniczeń prędkości sprawiają, że samochód zużywa więcej paliwa.

Wskazówka 4: Dbaj o odpowiednie wyważenie opon

Odpowiednia konserwacja samochodu ma wpływ na spalanie. Zacznij od sprawdzenia, czy w oponach panuje odpowiednie ciśnienie. Od tego też zależy zużycie paliwa.

Wskazówka 5: Wybierz samochód o najniższym spalaniu

Jeżeli masz więcej niż jeden samochód, do długich wyjazdów wybieraj ten, który zużywa najmniej paliwa. Ty możesz zrobić to samo, zamiast samochodu wybrać rower lub komunikację miejską.

Wskazówka 6: Regularnie dokonuj przeglądu samochodu

Utrzymanie samochodu w dobrym stanie pomaga zaoszczędzić paliwo. Profilaktyczne przeglądy powodują dłuższe zachowanie bezawaryjności.

Wskazówka 7: Przed wyjazdem zaplanuj trasę

Jeżeli załatwiasz sprawy w mieście lub musisz gdzieś pojechać, spróbuj wybrać najlepszą trasę prowadzącą do celu. Wybierasz się w dłuższą podróż? Skorzystaj z map lub serwisów internetowych, aby zaplanować najbardziej bezpośrednią trasę z możliwych. Dzięki systemowi GPS i oprogramowaniu do planowania trasy można zaoszczędzić czas i paliwo.
Tematy w artykule: paliwa spalanie eco driving

Podobne wiadomości:

Jesteś Eco? Sprawdź!

auto motor i sport 0000-00-00

Ceny paliw - będzie poniżej 4 zł?

Ceny paliw - będzie poniżej 4 zł?

Aktualności 2015-12-16

Komentuj:

~adj 2009-07-20

Dokładnie. Podstawa - jak najmniej używać pedału hamulca. Lepiej zwalniać przed samochodem z przodu czy czerwonym świadłem niż utrzymywać prędkość do końca, a potem musieć ostrzej hamować I widać, że to przedruk amerykański - nic na temat zmiany biegów ;)

aaa 2009-07-20

Zapomnieliście napisać najważniejszego. Hamuj silnikiem! Ilość paliwa podawanego przez wtrysk paliwa podczas hamowania silnikiem wynosi ZERO! I jeszcze do przyspieszania - warto jednak przyspieszać intensywniej, nie zwracając uwagi na zużycie paliwa w danym momencie, żeby szybciej osiągnąć założoną prędkość i ją utrzymywać. To się nie sprawdzi w mieście, ale na trasie jak najbardziej. Dłuższa jazda ze stałą prędkością, nawet połączona z ostrym przyspieszaniem w celu jej osiągnięcia da nam lepszy wynik niż powolne rozpędzanie przez bardzo długi czas.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.