mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 80 Mercedesów do Dubaju

80 Mercedesów do Dubaju

Przedsiębiorstwo komunikacyjne Roads and Transport Authority (RTA) z Dubaju i EvoBus GmbH, spółka grupy DaimlerChrysler, podpisały pod koniec maja umowę na dostawę 80 autobusów Mercedes-Benz.

80 Mercedesów do Dubaju

Głównym przedmiotem zamówienia jest 68 niskopodłogowych autobusów Mercedes-Benz Citaro, produkowanych w niemieckim Mannheim. W tej liczbie 49 pojazdów to autobusy przegubowe, a 19 to trzynastometrowe, wszystkie do przewozów międzymiastowych. Spośród tych autobusów 13 otrzyma specjalne wyposażenie lotniskowe, a 6 zostanie przygotowanych do przewożenia VIP-ów. Dostawę autobusów zaplanowano na kwiecień 2007 r. Zamówienie obejmuje również 12 autobusów ekspresowych, które powstaną na bazie podwozi produkowanych w Brazylii.

Zobacz galerię zdjęć Mercedesa Citaro w wersji LEU oraz LE

Wszystkie zamówione autobusy mają w swoim wyposażeniu kilka szczególnych elementów, ponieważ burze piaskowe, temperatury do 50 st.C i wilgotność powietrza wynosząca 90% nie są w Dubaju rzadkością. Aby sprostać wymogom klimatu, autobusy otrzymają bardzo wydajną tzw. klimatyzację tropikalną. Poza tym we wszystkich wejściach istnieją "zasłony powietrzne". Są one jakby kolumnami zimnego powietrza wtłaczanego z góry na dół, które mają za zadanie zapobiegać dostaniu się do wnętrza pojazdu gorącego powietrza z zewnątrz w czasie, gdy drzwi są otwarte. W miejscu pracy kierowcy, jak również nad wszystkimi siedzeniami można indywidualnie ustawiać nawiewy z klimatyzowanym powietrzem. Aby zmniejszyć przenikanie ciepła do wnętrza, wyposażono autobusy w szybę przednią typu Opticool, a szyby boczne zostały przyciemnione. Dla ułatwienia parkowania i cofania autobusy Citaro posiadają w tylnej części kamerę wsteczną.

Autobusy Citaro dla Dubaju mają we wnętrzu tablice kierunkowe w formie 17-calowych kolorowych monitorów, na których pasażerowie mogą odczytać godzinę, numer linii, cel trasy i następny przystanek. Treść na wyświetlaczu pojawia się po arabsku i angielsku. Mercedesy Citaro w wersji międzymiastowej z wyposażeniem dla VIP-ów otrzymają wygodne fotele, podobne do turystycznych. Kolejne elementy wyposażenia podnoszącego standard to lampki do czytania nad każdym z miejsc, siatki w oparciach foteli, jak również składana rampa na wózek inwalidzki w środkowych drzwiach.

Wybrano nowe wydajne silniki diesla Euro 4 na bazie technologii BlueTec. Roads and Transport Authority (RTA), posiadając 550 autobusów, zalicza się do największych w Dubaju. Autobusy łączą miasto z przyległymi miejscowościami. Jeden autobus, kursując przez 18 godzin dziennie, przejeżdża średnio w roku 200.000 km.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Mercedes
Tematy w artykule: Mercedes Mercedes Citaro

Podobne wiadomości:

Mercedes Sprinter - pierwsze zdjęcia wnętrza

Mercedes Sprinter - pierwsze zdjęcia wnętrza

Ciężarówki i Autobusy 2017-12-05

Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny

Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie...

Aktualności 2017-12-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando