mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 80 lat unikatowej Skody Popular

80 lat unikatowej Skody Popular

W latach 30. XX wieku cenniki Skody otwierał model Popular. Prosty, funkcjonalny i tani. Jednak Czesi stworzyli na jego bazie wyjątkową wersję, dziś bardzo rzadką - Typ 908.

80 lat unikatowej Skody Popular
Auto oferowane było w dwóch wersjach nadwoziowych - jako dwumiejscowe coupe Special Sport i czteromiejscowy Tudor Special. Ich wyróżnikiem od bazowego modelu Popular (z którego przejęły mechanikę) była niezwykle nowoczesna w tamtych latach stylistyka nadwozia. Zainspirowana modnymi streamlinerami bryła ze zintegrowanymi błotnikami, ściętym tyłem i jednoczęściową przednią szybą dzisiaj oczywiście wygląda jak prehistoryczny wóz, ale w czwartej dekadzie ubiegłego stulecia mocno się wyróżniała na drodze. Wszystko to było oczywiście podyktowane zamiarem obniżenia oporu powietrza - aerodynamika w motoryzacji zaczynała wtedy odgrywać coraz większą rolę.
 

 
Typ 908 projektowany był w celu obsadzenia w zawodach "1000 mil Ceskoslovenskych" w sezonie 1936, jednak odwołanie imprezy sprawiło, że były testowane na zagranicznych wyścigach. Mimo niezbyt mocnego silnika ze standardowego Populara (dolnozaworowe , 4-cylindrowe 1,0 o mocy 26KM), Special Sport i Tudor Special świetnie radziły sobie na alpejskich odcinkach specjalnych, wykorzystując aerodynamiczną sylwetkę, nieobecną w rywalizujących wozach. Skody Typu 908 potrafiły rozpędzać się do ponad 100km/h.
 

 
Skoda wyceniła wersję dwumiejscową na 27 500 koron, a podstawowy roadster Popular kosztował wtedy 18 500 koron. Nie jest znana dokładna ilość ręcznie wyprodukowanych modeli Typu 908, ale to prawdziwy biały kruk w świecie motoryzacji. Z ok. 20-28 wyprodukowanych w ciągu roku egzemplarzy, tylko 7 przetrwało do dzisiaj. Z całej produkcji wszystkie sztuki poza jedną pozostały w ówczesnej Czechosłowacji - jeden "aerodynamiczny" Popular wywędrował do Hiszpanii.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda historia

Podobne wiadomości:

Skoda Karoq nagrodzona za design

Skoda Karoq nagrodzona za design

Aktualności 2017-10-16

Sportowa Skoda Karoq już za dwa lata

Sportowa Skoda Karoq już za dwa lata

Aktualności 2017-10-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany
Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany
Kolejny polski producent autobusów coraz lepiej radzi sobie na rynku. Ursus zebrał na przyszły rok zamówienia na łączną kwotę prawie 180 mln zł.