mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 80 lat unikatowej Skody Popular

80 lat unikatowej Skody Popular

W latach 30. XX wieku cenniki Skody otwierał model Popular. Prosty, funkcjonalny i tani. Jednak Czesi stworzyli na jego bazie wyjątkową wersję, dziś bardzo rzadką - Typ 908.

80 lat unikatowej Skody Popular
Auto oferowane było w dwóch wersjach nadwoziowych - jako dwumiejscowe coupe Special Sport i czteromiejscowy Tudor Special. Ich wyróżnikiem od bazowego modelu Popular (z którego przejęły mechanikę) była niezwykle nowoczesna w tamtych latach stylistyka nadwozia. Zainspirowana modnymi streamlinerami bryła ze zintegrowanymi błotnikami, ściętym tyłem i jednoczęściową przednią szybą dzisiaj oczywiście wygląda jak prehistoryczny wóz, ale w czwartej dekadzie ubiegłego stulecia mocno się wyróżniała na drodze. Wszystko to było oczywiście podyktowane zamiarem obniżenia oporu powietrza - aerodynamika w motoryzacji zaczynała wtedy odgrywać coraz większą rolę.
 

 
Typ 908 projektowany był w celu obsadzenia w zawodach "1000 mil Ceskoslovenskych" w sezonie 1936, jednak odwołanie imprezy sprawiło, że były testowane na zagranicznych wyścigach. Mimo niezbyt mocnego silnika ze standardowego Populara (dolnozaworowe , 4-cylindrowe 1,0 o mocy 26KM), Special Sport i Tudor Special świetnie radziły sobie na alpejskich odcinkach specjalnych, wykorzystując aerodynamiczną sylwetkę, nieobecną w rywalizujących wozach. Skody Typu 908 potrafiły rozpędzać się do ponad 100km/h.
 

 
Skoda wyceniła wersję dwumiejscową na 27 500 koron, a podstawowy roadster Popular kosztował wtedy 18 500 koron. Nie jest znana dokładna ilość ręcznie wyprodukowanych modeli Typu 908, ale to prawdziwy biały kruk w świecie motoryzacji. Z ok. 20-28 wyprodukowanych w ciągu roku egzemplarzy, tylko 7 przetrwało do dzisiaj. Z całej produkcji wszystkie sztuki poza jedną pozostały w ówczesnej Czechosłowacji - jeden "aerodynamiczny" Popular wywędrował do Hiszpanii.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda historia

Podobne wiadomości:

Skoda dostarczyła 1,12 mln samochodów w 2016 roku

Skoda dostarczyła 1,12 mln samochodów w 2016...

Aktualności 2017-01-18

Skoda gotowa na rajdowy sezon 2017

Skoda gotowa na rajdowy sezon 2017

Aktualności 2017-01-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Dartz Prombron Black Aligator – tuning po łotewsku
Dartz Prombron Black Aligator – tuning po łotewsku
Podobno dobrego gustu nie można kupić nawet za największe pieniądze. Jednak całkiem spora suma pieniędzy pozwoli nam kupić coś totalnie bezgustownego. Oto najnowszy samochód od Dartz, który jest potwierdzeniem.