mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 90 dni próby fuzji GM z Renault-Nissan

90 dni próby fuzji GM z Renault-Nissan

W ciągu najbliższych 90 dni ma zostać wnikliwie przebadana wielka fuzja pomiędzy koncernem General Motors, a Renault i Nissanem. Niemal trzymiesięczna próba współpracy została zadeklarowana kilka dni temu przez szefa koncernu Renault i Nissana, Carlosa Ghosna i szefa GM Ricka Wagonera.

90 dni próby fuzji GM z Renault-Nissan

W ciągu zaplanowanych 90 dni obie strony sprawdzą swój status w ewentualnym aliansie koncernów oraz wyliczą korzyści płynące ze współpracy. Na spotkaniu w Detroit zarówno Wagoner jak i Ghosn deklarowali optymistyczne spojrzenie na efekt finalny tego testu. Obaj również stwierdzili, że dotychczasowe dyskusje toczą się w bardzo dobrej atmosferze, co pozwala patrzeć śmiało w przyszłość.

Kolejne komentarze w sprawie połączenia GM z Renault i Nissanem pojawią się zapewne po umownych 90 dniach testowej współpracy. Aktualnie nad projektem pracują grupy specjalistów, którzy analizują wszystkie możliwe warianty współpracy pomiędzy motoryzacyjnymi gigantami.

Pomysł połączenia kulejącej od dłuższego czasu pod względem finansowym amerykańskiej firmy General Motors z francuskim Renault i japońskim Nissanem zrodził się w głowie jednego z największych akcjonariuszy GM Kirka Kerkoriana. To on zaproponował szefom General Motors nawiązanie kontaktu z Ghosnem. Połączenie z tak dużym producentem samochodów jak Renault leżało bowiem w interesie Amerykanów. W 2005 roku koncern GM zanotował straty rzędu 10,6 miliardów dolarów. Niebawem ma rozpocząć się również program likwidacji 35 tys. miejsc pracy.

Ewentualna fuzja pomiędzy GM, Renault i Nissanem (duża część udziałów Nissana należy właśnie do Renault) pozwoliłoby na stworzenie produkcyjnego giganta, który co roku wypuszczałby na rynek około 15 milionów aut, a dochód z globalnej sprzedaży mógłby wynieść nawet 327 miliardów dolarów. Takie liczby pozwoliłyby trzem markom stanowić ćwierć światowej produkcji samochodów.

Czytaj także:

GM zamyka fabrykę w Portugalii 2006-07-12

Renault-Nissan razem z GM? 2006-07-04

Komentuj:

~barman 2006-08-10

... i tak powoli jakość nissanów przechodzi do legendy. Mam almere orygi- nalną, z 1998r i znam opinie użytkowników tych modeli z lat póżniejszych. To dwa różne samochody. Teraz mi się podoba R.Modus.

~europ 2006-07-17

a niech sie polaczą, a pozniej do tego dojdzie DaimlerChrysler, Ford, Toyota i stworzą jedną wielką rodzinę samochodową i bedzie raj na ziemi, bo auta beda po 5 tys. dolarow

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.