mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > 90-lecie logo samochodowego oddziału Skody

90-lecie logo samochodowego oddziału Skody

W połowie bieżącego roku minęło 90 lat od momentu, gdy przedsiębiorstwo Laurin&Klement połączyło się ze Skodą. To czas, gdy logo L&K zastąpiła rubinowa tarcza.

90-lecie logo samochodowego oddziału Skody
Początki współczesnego logo Skody to czas jeszcze przed fuzją obu przedsiębiorstw i co ciekawe, nie były one związane z działem samochodów produkcyjnych. Ten powstał w 1919 roku i na samym początku zajmował się pojazdami licencyjnymi. Dział ten miał emaliowane logo z niebieskim tłem i napisem Skoda. Do roku 1929 chłodnice pojazdów zdobił oprócz logo napis Laurin&Klement.

Pierwsze logo stosowane było w latach 1925, aż do roku 1934. Umieszczone było zawsze w górnej części chłodnicy. Skrzydlata strzała z kolei montowana była w formie figurki i zdobiła korek chłodnicy.

Zanim pojawiło się pierwsze logo koncern Skoda Pilzno używał nieskomplikowanych emblematów graficznych - litery Š lub ŠZ, które są akronimami słów  Škodovy Závody. Następnie w dniu 15.12.1923 firma Skoda zarejestrowała dwa nowe logo, co stało się przed połączeniem z przedsiębiorstwem L&K. Pierwszy używany był w latach 1924 i 1925 razem z drugim, ale ostatecznie został wyparty.Drugi ze znaków zarejestrowanych w roku 1923, to emblemat najbardziej rozpoznawalny przez wszystkich na całym świecie. Przez lata ewoluował, a powstał w konkursie, rozpisanym przez zbrojeniowego giganta. Logo trafiło na samochody pod koniec roku 1925, gdzie eksponowane było do 1995 roku. Co ciekawe na takich częściach samochodu jak szyby, czy odlewy to logo pojawia się aż po dziś dzień.

W 2011 roku Skoda zaprezentował nowe logo, które trafiło na modele czeskiej marki począwszy od tych produkowanych w roku 2012. 
Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda

Podobne wiadomości:

Skoda Karoq - debiut na salonie we Frankfurcie

Skoda Karoq - debiut na salonie we...

Premiery 2017-09-14

Skoda Vision E - elektryk z Mlada Boleslav

Skoda Vision E - elektryk z Mlada Boleslav

Aktualności 2017-08-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Francja dopłaci do zakupu nowych aut
Francja dopłaci do zakupu nowych aut
Francuski rząd szuka sposobów na wycofanie z ruchu starszych samochodów, które nie spełniają restrykcyjnych norm emisji spalin. Jeden z pomysłów zakłada dopłaty do nowych samochodów.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic