mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > ABS w standardzie

ABS w standardzie

Od lipca 2004 każdy nowy samochód osobowy produkowany na rynek zachodnioeuropejski będzie wyposażony w system ABS zapobiegający blokowaniu się hamulców w trakcie hamowania.

ABS w standardzie

Takie zobowiązanie dobrowolnie podjęły w 2001 roku koncerny motoryzacyjne zrzeszone w Europejskim Związku Producentów Samochodów (ACEA). 26 lat po tym, jak Bosch wspólnie z koncernem Mercedes-Benz w 1978 roku po raz pierwszy przedstawiły światu ABS, system ten stanie się seryjnym wyposażeniem wszystkich pojazdów.

Zobowiązanie producentów przewiduje, że od 1 lipca 2004 wszystkie pojazdy o dopuszczalnym ciężarze całkowitym nieprzekraczającym 2,5 tony, wyprodukowane przez członków ACEA na rynek Unii Europejskiej, będą seryjnie wyposażone w system bezpieczeństwa ABS. Ponieważ zobowiązanie podjęto jeszcze w roku 2001, za teren Unii uważa się kraje piętnastki, bez państw, które przystąpiły do Unii w tym roku. Japońskie i koreańskie związki producentów samochodów podpiszą wkrótce podobne zobowiązania.

ABS zwiększa bezpieczeństwo jazdy, zapobiegając blokowaniu się kół podczas pełnego hamowania. Dzięki temu również w sytuacjach krytycznych pojazd pozostaje w pełni sterowny.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.