mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > ABW w salonach Citroena i Peugeota

ABW w salonach Citroena i Peugeota

Obrót samochodami z Polski do innych krajów europejskich, niezgodny z warunkami umowy dystrybucji nowych aut w ramach sieci Citroena i Peugeota, był powodem działań funkcjonariuszy ABW w niektórych salonach obu francuskich marek.

ABW w salonach Citroena i Peugeota
Celem działalności zorganizowanej grupie przestępczej było doprowadzenie polskiego przedstawiciela producenta samochodów marki Citroen i Peugeot do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości przez wprowadzenie w błąd, co do realizacji warunków umów o autoryzowanej dystrybucji pojazdów oraz działanie na szkodę Skarbu Państwa poprzez wystawianie nierzetelnych faktur VAT w związku z fikcyjnym obrotem pojazdami, co łączyło się z wyłudzaniem należności z tytułu podatku od towarów i usług oraz wyłudzaniem poświadczeń nieprawdy w wydziałach komunikacji.

Powyższa działalność była również oszustwem na szkodę Peugeot Polska oraz Citroen Polska, a także całej sieci obu francuskich marek w Europie.

Jak ustalono, grupa przestępcza wyłudziła niezasadne ulgi przysługujące dealerom, w przypadku sprzedaży na polskim rynku tzw. klientom flotowym około 300 pojazdów.

Zatrzymanymi w sprawie są osoby, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, uczestniczyły w fikcyjnym obrocie fakturami, w których figurowały jako nabywcy nowych pojazdów, a następnie rejestrowały je w wydziałach komunikacji, by w tym samym czasie dokonać fikcyjnej odsprzedaży innym podmiotom. Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, pomocnictwo w oszustwie na szkodę polskich przedstawicielstw producentów samochodów i zarzut wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w związku z rejestracją pojazdów w wydziałach komunikacji oraz wystawiania fikcyjnych faktur poświadczających odsprzedaż pojazdów kolejnym podmiotom.

Wśród zatrzymanych jest – były już - przedstawiciel dealera Citroena i Peugeota w Rzeszowie Dariusz K., któremu zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości, z którego uczynił sobie stałe źródło dochodu, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy oraz zarzut sprawstwa kierowniczego do wyłudzeń poświadczenia nieprawdy w związku z rejestracją pojazdów.

W wyniku procederu trwającego ponad 2 lata grupa przestępcza osiągnęła korzyść majątkową w kwocie ponad 3 mln 700 zł.

Część podejrzanych w złożonych wyjaśnieniach opisała swój udział w obrocie pojazdami, potwierdzając ich fikcyjny charakter. Dariusz K. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Wobec niego skierowany zostanie wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania, wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwotach od 5 do 50 tys. zł i w jednym przypadku dozór Policji.

Za popełnione przestępstwa podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W wydanym oświadczeniu Peugeot Polska i Citroen Polska możemy przeczytać, że w świetle powyższych faktów obie firmy podejmą wszelkie niezbędne środki wobec odpowiedzialnych dealerów i osób współpracujących z nimi.

Podobne wiadomości:

Master-Test: SUV-y

auto motor i sport 2014-12-18

W międzynarodowym master-teście zmierzy się 11 SUV-ów: Chevrolet Captiva, Ford Kuga, Honda CR-V, Land Rover Freelander, Mitsubishi Outlander, Nissan X-Trail, Opel Antara, Peugeot 4007, Renault Koleos, Toyota RAV4 i Volkswagen Tiguan.

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Finanse i prawo 2017-09-18

Komentuj:

~3 2014-11-20

Wreszcie

~heniutek 2014-11-20

Hehe a myslalem ze takie szopki to tylko w vag

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?