mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > ABW w salonach Citroena i Peugeota

ABW w salonach Citroena i Peugeota

Obrót samochodami z Polski do innych krajów europejskich, niezgodny z warunkami umowy dystrybucji nowych aut w ramach sieci Citroena i Peugeota, był powodem działań funkcjonariuszy ABW w niektórych salonach obu francuskich marek.

ABW w salonach Citroena i Peugeota
Celem działalności zorganizowanej grupie przestępczej było doprowadzenie polskiego przedstawiciela producenta samochodów marki Citroen i Peugeot do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości przez wprowadzenie w błąd, co do realizacji warunków umów o autoryzowanej dystrybucji pojazdów oraz działanie na szkodę Skarbu Państwa poprzez wystawianie nierzetelnych faktur VAT w związku z fikcyjnym obrotem pojazdami, co łączyło się z wyłudzaniem należności z tytułu podatku od towarów i usług oraz wyłudzaniem poświadczeń nieprawdy w wydziałach komunikacji.

Powyższa działalność była również oszustwem na szkodę Peugeot Polska oraz Citroen Polska, a także całej sieci obu francuskich marek w Europie.

Jak ustalono, grupa przestępcza wyłudziła niezasadne ulgi przysługujące dealerom, w przypadku sprzedaży na polskim rynku tzw. klientom flotowym około 300 pojazdów.

Zatrzymanymi w sprawie są osoby, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, uczestniczyły w fikcyjnym obrocie fakturami, w których figurowały jako nabywcy nowych pojazdów, a następnie rejestrowały je w wydziałach komunikacji, by w tym samym czasie dokonać fikcyjnej odsprzedaży innym podmiotom. Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, pomocnictwo w oszustwie na szkodę polskich przedstawicielstw producentów samochodów i zarzut wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w związku z rejestracją pojazdów w wydziałach komunikacji oraz wystawiania fikcyjnych faktur poświadczających odsprzedaż pojazdów kolejnym podmiotom.

Wśród zatrzymanych jest – były już - przedstawiciel dealera Citroena i Peugeota w Rzeszowie Dariusz K., któremu zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości, z którego uczynił sobie stałe źródło dochodu, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy oraz zarzut sprawstwa kierowniczego do wyłudzeń poświadczenia nieprawdy w związku z rejestracją pojazdów.

W wyniku procederu trwającego ponad 2 lata grupa przestępcza osiągnęła korzyść majątkową w kwocie ponad 3 mln 700 zł.

Część podejrzanych w złożonych wyjaśnieniach opisała swój udział w obrocie pojazdami, potwierdzając ich fikcyjny charakter. Dariusz K. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Wobec niego skierowany zostanie wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania, wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwotach od 5 do 50 tys. zł i w jednym przypadku dozór Policji.

Za popełnione przestępstwa podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W wydanym oświadczeniu Peugeot Polska i Citroen Polska możemy przeczytać, że w świetle powyższych faktów obie firmy podejmą wszelkie niezbędne środki wobec odpowiedzialnych dealerów i osób współpracujących z nimi.

Podobne wiadomości:

Znamy polski cennik Citroena C3 Aircross

Znamy polski cennik Citroena C3 Aircross

Aktualności 2017-08-05

Peugeot 308 SW: Z sercem jak dzwon

auto motor i sport 0000-00-00

Do niedawna brakowało mu mocnego diesla. Teraz Peugeota 308 SW można kupić ze 150-konnym 2.0 BlueHDI. Warto.

Komentuj:

~3 2014-11-20

Wreszcie

~heniutek 2014-11-20

Hehe a myslalem ze takie szopki to tylko w vag

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.