mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > ACEA: Niższa sprzedaż we wrześniu i coraz więcej diesli

ACEA: Niższa sprzedaż we wrześniu i coraz więcej diesli

Sprzedaż nowych samochodów w dziewiątym miesiącu bieżącego roku wyniosła nieco ponad 1,4 mln sztuk wynika z raportu organizacji ACEA. Jest to wynik o 1,5% słabszy w porównaniu z poziomem sprzed roku. Spadek 2% odnotowano na rynkach Europy Zachodniej, wzrost 10% wśród nowych krajów członkowskich UE.

ACEA: Niższa sprzedaż we wrześniu i coraz więcej diesli
Roczny bilans sprzedaży w całej Europie wynosi aktualnie 12 250 000 aut. W zestawieniu sumarycznym jest to wynik o 1% lepszy w porównaniu z okresem styczeń-wrzesień z roku 2006. Sprzedaż w państwach Europy Zachodniej utrzymał się w tym czasie no podobnym poziomie. Znaczny wzrost w zestawieniu sumarycznym odnotowano w nowych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Według statystyk ACEA w tych państwach wzrost oszacowano na 14%.

Nadal obserwuje się trend wzrostowy w sprzedaży samochodów z silnikami wysokoprężnymi – obecnie na poziomie 4% w skali rocznej. 4% tyle, że na minusie to bilans sumaryczny sprzedanych pojazdów z silnikami benzynowymi. Wynika z tego, że ponad połowa (dokładnie 53%) nowo zarejestrowanych samochodów wyposażona była w motory samozapłonowe.

Czołową pozycję w liczbie sprzedanych aut nadal zajmują Niemcy (2,34 mln) choć od pewnego czasu u naszych zachodnich sąsiadów odczuwalne są spore spadki. We wrześniu zarejestrowano aż o 11% mniej aut niż przed rokiem, zaś w przeciągu całego roku poziom sprzedaży jest słabszy o 8%. Drugim co do wielkości rynkiem zbytu w Europie jest Wielka Brytania – wzrost o ponad 2% w skali rocznej do poziomu 1,94 mln samochodów. Brytyjscy konsumenci wyprzedzili Włochów (1,92 mln, +6,6%) – warto tutaj zauważyć znaczący wzrost zainteresowania niemieckimi markami premium: Mercedes +12% oraz BMW +7%. Na kolejnych miejscach znalazły się rynki: francuski (1,52 mln, +0,3%) i hiszpański (1,22 mln, -2%).

Polska na tle całej Europy plasuje się na miejscu dwunastym z łączną sprzedażą 217 042 samochodów. W okresie styczeń-wrzesień jest to wynik o blisko 24,2% wyższy niż przed rokiem. Ponad 20% progres zaobserwowano także na rynku rumuńskim. Nadal najdynamiczniej rozwija się sytuacja w pozostałych krajach nadbałtyckich: na Litwie (+44,5%), Łotwie (+41,8%) i w Estonii (+27,0%).

Czytaj także:

Kupujemy więcej nowych 2007-10-09

Raport TOP TEN mojeauto.pl - wrzesień 2007

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.