mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > ACEA: Niższa sprzedaż we wrześniu i coraz więcej diesli

ACEA: Niższa sprzedaż we wrześniu i coraz więcej diesli

Sprzedaż nowych samochodów w dziewiątym miesiącu bieżącego roku wyniosła nieco ponad 1,4 mln sztuk wynika z raportu organizacji ACEA. Jest to wynik o 1,5% słabszy w porównaniu z poziomem sprzed roku. Spadek 2% odnotowano na rynkach Europy Zachodniej, wzrost 10% wśród nowych krajów członkowskich UE.

ACEA: Niższa sprzedaż we wrześniu i coraz więcej diesli
Roczny bilans sprzedaży w całej Europie wynosi aktualnie 12 250 000 aut. W zestawieniu sumarycznym jest to wynik o 1% lepszy w porównaniu z okresem styczeń-wrzesień z roku 2006. Sprzedaż w państwach Europy Zachodniej utrzymał się w tym czasie no podobnym poziomie. Znaczny wzrost w zestawieniu sumarycznym odnotowano w nowych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Według statystyk ACEA w tych państwach wzrost oszacowano na 14%.

Nadal obserwuje się trend wzrostowy w sprzedaży samochodów z silnikami wysokoprężnymi – obecnie na poziomie 4% w skali rocznej. 4% tyle, że na minusie to bilans sumaryczny sprzedanych pojazdów z silnikami benzynowymi. Wynika z tego, że ponad połowa (dokładnie 53%) nowo zarejestrowanych samochodów wyposażona była w motory samozapłonowe.

Czołową pozycję w liczbie sprzedanych aut nadal zajmują Niemcy (2,34 mln) choć od pewnego czasu u naszych zachodnich sąsiadów odczuwalne są spore spadki. We wrześniu zarejestrowano aż o 11% mniej aut niż przed rokiem, zaś w przeciągu całego roku poziom sprzedaży jest słabszy o 8%. Drugim co do wielkości rynkiem zbytu w Europie jest Wielka Brytania – wzrost o ponad 2% w skali rocznej do poziomu 1,94 mln samochodów. Brytyjscy konsumenci wyprzedzili Włochów (1,92 mln, +6,6%) – warto tutaj zauważyć znaczący wzrost zainteresowania niemieckimi markami premium: Mercedes +12% oraz BMW +7%. Na kolejnych miejscach znalazły się rynki: francuski (1,52 mln, +0,3%) i hiszpański (1,22 mln, -2%).

Polska na tle całej Europy plasuje się na miejscu dwunastym z łączną sprzedażą 217 042 samochodów. W okresie styczeń-wrzesień jest to wynik o blisko 24,2% wyższy niż przed rokiem. Ponad 20% progres zaobserwowano także na rynku rumuńskim. Nadal najdynamiczniej rozwija się sytuacja w pozostałych krajach nadbałtyckich: na Litwie (+44,5%), Łotwie (+41,8%) i w Estonii (+27,0%).

Czytaj także:

Kupujemy więcej nowych 2007-10-09

Raport TOP TEN mojeauto.pl - wrzesień 2007

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.