mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > ADAC 2014: Oto najbezpieczniejsze foteliki dziecięce

ADAC 2014: Oto najbezpieczniejsze foteliki dziecięce

W naszej świadomości coraz większą rolę odgrywa bezpieczeństwo w czasie jazdy, w tym bezpieczeństwo naszych pociech. To dobrze. Warto więc sprawdzić, które foteliki zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa dzieciom, a w których ryzyko obrażeń jest największe. Oto test fotelików dziecięcych ADAC 2014.

ADAC 2014: Oto najbezpieczniejsze foteliki dziecięce
W tegorocznych testach fotelików dziecięcych specjaliści z niemieckiego automobilklubu ADAC sprawdzili 28 modeli fotelików z różnych kategorii wiekowo-wagowych. Poniższe zestawienie może okazać się niezwykle przydatne przy okazji zakupu fotelika dla naszego dziecka. Z jednej strony szkoda przepłacać, nie zawsze najdroższy musi oznaczać najlepszy (w tym przypadku najbezpieczniejszy), z drugiej jednak, na bezpieczeństwie dzieci nie ma co oszczędzać, więc lepiej sprawdzić, które z fotelików powinniśmy omijać jak najszerszym łukiem.

Większość przetestowanych modeli to nowości rynkowe, choć nie brak także takich, które zostały poddane gruntownym zmianom w ostatnim czasie. Oczywiście są to foteliki dostępne na rynku niemieckim, sporą grupę jednak z nich dostaniemy bez większego problemu jednak także w Polsce.

Pod względem liczebności tegoroczne testy ADAC zdecydowanie zdominowały foteliki dla najmniejszych dzieci, od narodzin do około półtora roku (do ok. 13 kg) - aż szesnaście modeli fotelików należało do tej kategorii wiekowo-wagowej. W tej grupie znalazł się jedyny fotelik, który od ADAC otrzymał najwyższą "bardzo dobrą" ocenę, choć trzeba przyznać, że, w przeciwieństwie do np. testów zderzeniowych Euro NCAP, bardzo rzadko jest przyznawana najwyższa ocena. Fotelik Recaro Privia & Recaro fix na tak wysoką ocenę zasłużył przede wszystkim świetnym wynikiem w kategorii bezpieczeństwo, wyraźnie lepszym od innych przetestowanych fotelików. Jednocześnie okazał się on niezwykle lekki, łatwy w montażu oraz miał przyjemne w dotyku obicie.

18 fotelików uzyskało od ekspertów z ADAC ocenę "dobrą", pięć "zadowalającą", trzy "dostateczną" i jeden "niedostateczną". Szczególnie fotelików z dwoma najgorszymi ocenami powinniśmy starać się unikać. Zapewniają one mizerną ochronę w razie jakiegoś wypadku. Najgorszy w tegorocznej stawce fotelików ABC Design Risus & Risus Isofix nie chroni dostatecznie dziecka ani w przypadku zderzenia czołowego, ani bocznego.

Po raz pierwszy podczas tegorocznych testów próbom poddany został fotelik spełniający nowe normy unijne ECE-R129 (dotychczasowe ECE-R 44-04 wciąż naturalnie są jeszcze obowiązujące). Nowe normy dostosowane są już przede wszystkim do wielkości dziecka (67-105 cm), a dopiero drugim kryterium jest jego maksymalny wiek. Fotelik Maxi Cosi 2way Pearl & 2way fix otrzymał w tegorocznym teście notę "dobrą". Warto dodać, że zgodnie z nowymi normami, wszystkie foteliki dla dzieci do ok. 15 miesiąca życia będą już musiały być montowane tyłem do kierunku jazdy. Choć większość obecnych fotelików dla najmłodszych dzieci też jest tak montowana, to jednak można spotkać i takie, które dają się zainstalować w aucie w mniej bezpieczny sposób, czyli przodem do kierunku jazdy.

Foteliki, jak w poprzednich latach, testowane były według czterech podstawowych kryteriów. Przy użyciu karoserii od Golfa VI symulowane są zderzenia czołowe (z prędkością 64 km/h) oraz boczne (50 km/h). Specjaliści z ADAC następnie sprawdzają, jak zabezpieczone były manekiny imitujące dzieci, jakie teoretycznie mogłyby odnieść obrażenia. Ponadto przypatrują się, jak poprowadzone są pasy bezpieczeństwa, czy fotelik jest stabilnie ustawiony na siedzeniu (zarówno przed, jak i po uderzeniu) i wreszcie, w jakim zakresie dany fotelik da się regulować do rozmiaru dziecka.

Następnie fotelik poddawany jest ocenie pod kątem jego obsługi i ergonomii. Oceniany jest sam montaż fotelika w samochodzie (wykorzystywana jest wersja 3- oraz 5-drzwiowa pojazdu) i to na różnych siedzeniach, wygoda umieszczania w nim dziecka oraz wyciągania go. Sprawdzany jest także poziom ryzyka błędnego zainstalowania fotelika, przejrzystość instrukcji obsługi, a w kwestii ergonomii - ilość miejsca dla dziecka, ilość miejsca, jakie zajmuje fotelik w samochodzie, pozycja dziecka w foteliku, a nawet, czy dziecko ma z niego dobry widok na otoczenie.

Trzecie kryterium, choć poddawane jest ocenie, to jednak nie ma wpływu na końcowy wynik. To kwestia możliwości zdjęcia obicia materiałowego z fotelika oraz jego czyszczenia.

Ostatnim elementem testu, ocenianym dopiero drugi rok (wcześniej sprawdzany był komfort podróżowania), jest obecność szkodliwych substancji, jakie mogą zagrażać zdrowiu dzieci, które mają styczność z fotelikiem przez dłuższy czas. Warto dodać, że aż 23 foteliki w tym kryterium uzyskały najwyższą ocenę.

Tabela wyników testu fotelików dziecięcych ADAC 2012:

 Model fotelika
 Grupa wagowa

cena (euro)
bezpieczeństwoobsługa/ ergonomia
szkodliwe substancje
wykończenie/ czyszczenie
ocena 
od urodzenia do 18 miesięcy, do 13 kilogramów (0/0+)
Jane Matrix Light 2
289
+0
++++0
Jane Matrix Light 2 & Matrix Platform
540+
-
++
++
-
od urodzenia do 18 miesięcy, do 13 kilogramów (0+)
Recaro Privia & Recaro fix310
+++++++++
Maxi Cosi Pebble & 2way fix

430

+++++++
Concord Airsafe190
++++++
+
Concord Airsafe & Airfix
360
++++++
+
Cybex Aton Q
190
++++++++
Cybex Aton Q Base fix
290
++++++++
Besafe iZi Go X1
189
+++++++
Besafe iZi Go X1 Isofix
370
+
++++++
Kiddy Evolution Pro 2 Isofix
330+
++++++
Kiddy Evolution Pro 2199 +++++++
Recaro Privia

175

 ++++++
Maxi Cosi Pebble209
 ++++++
ABC Design Risus90
 0++++0
ABC Design Risus Isofix
210
--++++ --
od urodzenia do 4 lat, do 18 kilogramów (0+/I)
Concord Ultimax 2330 +
+++++
Romer Max-Fix 2
395
+
+
++
+
+
Romer Dual-Fix
465
-++++-
od roku do 4 lat, 67-105 cm (I-Size)
Maxi Cosi 2way Pearl & 2way fix500
++
+++
+
od roku do 4 lat, od 9 do 18 kilogramów (I)
Chicco Oasys 1 Isofix299
+++++++
Migo Saturn & Solar
350
++0
+
+
Migo Saturn199
++0
++
Peg Perego Viaggio 1 Duofix TT
275
0+0+0
od roku do 7 lat, od 9 do 25 kilogramów (I/II)
Axkid Duofix
480
-000-
od roku do 12 lat, od 9 do 36 kilogramów (I/II/III)
Nania I-Max SP Isofix
159
0
00+0
od 4 do 12 lat, od 15 do 36 kilogramów (II/III)
Romer Kidfix XP
196
++++++
Graco Assure
125
0+++++0

źrodło:ADAC

Skala ocen:
++  - bardzo dobry
+    - dobry
0    - zadowalający
-     - dostateczny
--    - niedostateczny


Podobne wiadomości:

Dzieci na pokładzie - bezpieczeństwo i...

auto motor i sport 0000-00-00

Dzieciaki w aucie potrzebują bezpieczeństwa, komfortu i rozrywki – w tej kolejności. Podpowiadamy, jak zadbać o każdą z tych rzeczy, aby w czasie podróży zapewnić spokój sobie i dziecku.  

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

~emigrant w niemczech 2014-06-19

Dziwie sie, ze po tylu aferach z oplaconymi testami i falszowaniem plebiscytow, ktos zamieszcza testy z tego klubu samochodowego. I jeszcze sie bardziej dziwie ze ktos te testy probuje brac powaznie. No coz sa ludzie co jak w twarz pluja to mowia ze deszcz pada.

~mat 2014-06-09

ADAC = kto więcej zapłaci dostanie lepsze oceny.

~c123 2014-06-05

Przetestowałem fotelik Maxi Cosi Priori podczas dość poważnego wypadku - sprawdził się bez zarzutu. Natomiast chciałem zapytać - co z fotelikami dla dzieci powyżej 36 kg???

Wieszal 2014-06-02

No rozumiem Ciebie ale wiesz to, że fotelik chiński wygląda dobrzem, nie znaczy że spełnia swoją funkcję, chyba że jego funkcją jest jedynie brak mandatu. Podejrzewam do czego zmierzał Zbyszelki, nikt oczywiście nie życzy nikomu źle ale na bezpieczeńśtwie się nie oszczędza. Choć z drugiej strony te najdroższe też gwarancji, żadnej nie dają jednak po coś są robione Cras testy i ja bym brał taki, który potwierdza względne bezpieczeńśtwo niż chiński.

~małpa 2014-05-30

no na szczęście nie miałem okazji przetestować, i obym nigdy nie miał, ale nie chciałbym również mieć możliwości przetestowania topowych fotelików typu Recaro, Romer czy choćby Maxi Cosi

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando