mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > AMI 2009 - na przekór kryzysowi

AMI 2009 - na przekór kryzysowi

Alternatywne i ekologiczne napędy, dopłaty do zakupu nowych samochodów oraz nieobecność kilku czołowych marek to najważniejsze tematy, jakie przewijały się podczas pierwszych dni tegorocznej edycji targów samochodowych w Lipsku.

AMI 2009 - na przekór kryzysowi
Międzynarodowa wystawa samochodowa AMI w Lipsku to największa tego typu impreza samochodowa w naszej części kontynentu europejskiego. W tym roku odbywa się już 19. jej edycja,od kiedy uzyskała status międzynarodowych targów. Dla Polaków to doskonała okazja do obejrzenia nowości, których spora część dopiero niebawem pojawi się w sprzedaży na naszym rynku. Doskonała, ponieważ lipskie hale wystawowe zlokalizowane są niemal przy autostradzie, a sam Lipsk to tylko nieco ponad 200 kilometrów od granicy polsko-niemieckiej. Jednodniowa wycieczka wchodzi jak najbardziej w rachubę.

Tegoroczna edycja targów AMI, co widać już wyraźnie na pierwszy rzut oka, odbywa się jednak z kryzysem w tle. Nieobecność niektórych marek była do przewidzenia, brak niektórych to spore zaskoczenie nawet dla samych organizatorów. Bez wątpienia największym rozczarowaniem jest brak firmy BMW. Nie dość, że u siebie w kraju, to jeszcze niemal u siebie w domu (BMW w Lipsku ma jedną ze swoich fabryk). Znajdujące się w podobnej sytuacji Porsche wystawiło w Lipsku wszystkie swoje model. Kolejne rozczarowania to brak wszystkich marek koncernu Fiat, który w dobie kryzysu jak narazie radzi sobie całkiem nieźle. Poza tym rozczarowani będą wszyscy ci, którzy w Lipsku na własne oczy chcieli zobaczyć oferty takich marek jak Mitsubishi, Volvo, Saab, Seat, Chrysler, Dodge i Jeep czy nieco droższych Bentley, Rolls-Royce czy też Lamborghini. Pewnym zaskoczeniem jest także brak stoisk chińskich producentów, w szczególności marki Brilliance, która już od dłuższego czasu próbuje zdobyć rynek niemiecki. Mimo to łączna liczba wystawców jest tylko o 4 mniejsza niż przed rokiem (493 z 20 krajów).

Mimo sporych braków "kadrowych" z pewnością trzeba docenić organizatorów targów lipskich. Będące w podobnej sytuacji wystawy w Barcelonie czy Londynie już odwołały swoje najbliższe edycje. Poza tym, mimo kryzysu, tegoroczna edycja salonu w Lipsku była miejscem większej liczby światowych premier niż przed rokiem. I choć nie są to może premiery z pierwszych stron gazet (m.in. Peugeot 206+, Audi TT RS Roadster, Volkswagen Golf GTD, czy Ford Mondeo LPG), to jednak sam fakt jest godny docenienia. W sumie w tym roku w Lipsku można zobaczyć 9 światowych premier i aż 84 premier niemieckich.

Oczywiście, jak co roku, targi w Lipsku są doskonałą okazją do zapoznania się w nowościami, jakie kilka tygodnie wcześniej miały swoje światowe premiery w Genewie. W Lipsku można zobaczyć (a także wsiąść, a w niektórych przypadkach też się przejechać) m.in. hybrydowe Hondę Insight i Toyotę Priusa, Skodę Yeti, Forda Focusa RS, nowego VW Polo czy wreszcie Mercedesa klasę E.

>>Zobacz więcej zdjęć z wystawy AMI 2009<<


Dominującym tematem większości stoisk są ekologiczne rozwiązania pod różnymi postaciami. Od silników wysokoprężnych (Subaru pokazało diesel typu bokser), poprzez napęd hybrydowy, gazowy (LPG oraz CNG) aż po różnego rodzaju ekologiczne wersje, jakie do swoich ofert zaczyna wprowadzać już większość producentów motoryzacyjnych.

Mimo wszystkich przeciwności pierwsze dni napawają optymizmem. W pierwszy weekend targi odwiedziło prawie 85 tys. osób, odbyło się ponad 1.100 jazd testowych wokół hal wystawowych. Zadowoleni są nie tylko organizatorzy, ale i sami wystawcy, którzy w większości przypadków (także biorący udział w targach AMITEC) podkreślają spore zainteresowanie zwiedzających.

>>Zobacz więcej zdjęć z wystawy AMI 2009<<

Tegoroczna edycja targów AMI potrwa do 5 kwietnia (AMITEC do 1 kwietnia). Hale wystawowe otwarte są każdego dnia w godzinach od 9:00 do 18:00.
Tematy w artykule: AMI targi motoryzacyjne

Podobne wiadomości:

Targi Los Angeles 2015 - Top  7 premierowych modeli

Targi Los Angeles 2015 - Top 7 premierowych...

Aktualności 2015-11-19

Co Kowalski w Genewie zobaczyć powinien?

Co Kowalski w Genewie zobaczyć powinien?

Aktualności 2014-03-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.