mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > AMT firmy Goodyear dla wszystkich

AMT firmy Goodyear dla wszystkich

Opracowywana przez Goodyeara technologia utrzymania ciśnienia w oponach (Air Maintenance Technology - AMT) pozwoli utrzymać optymalne ciśnienie w oponach bez potrzeby wykorzystania zewnętrznych kompresorów, czy elektroniki. Wszystkie elementy systemu AMT, w tym zminiaturyzowany komputer, będą się mieścić wewnątrz opony.

AMT firmy Goodyear dla wszystkich
Optymalne ciśnienie w oponach bez użycia kompresorów? Regularne pompowanie opon może wkrótce przejść do historii dzięki innowacji wdrażanej przez laboratoria Goodyear Tire & Rubber Company. Możliwość ciągłego utrzymania właściwego ciśnienia w oponach może nie tylko wyeliminować potrzebę kontrolowania go i szukania kompresora ze sprawnym manometrem, ale również przełożyć się na realne oszczędności na paliwie.

Zarówno w przypadku samochodów osobowych, jak i pojazdów ciężarowych, zbyt niskie ciśnienie w oponach – jak pokazują wyniki badań – powoduje zwiększenie zużycia paliwa od 2,5 do 3,3 proc. Przy dzisiejszych cenach jest to prawie 10 groszy na litrze paliwa. Prawidłowo napompowane opony to także: mniejsza emisja spalin, dłuższa żywotność opon, większe bezpieczeństwo oraz lepsza sterowność pojazdu.

-Technologicznie jest to skomplikowane, ale sama koncepcja systemu AMT jest dość prosta - system zasilany jest dzięki ruchowi opony toczącej się po nawierzchni. Opona, która sama utrzymuje ciśnienie powietrza to coś, czego kierowcy potrzebowali od lat. Firma Goodyear podjęła wyzwanie, a postępy, które poczyniliśmy, są bardzo obiecujące. To będzie jeden z tych przełomów technologicznych, po którym będziemy się zastanawiać jak wcześniej mogliśmy bez tego żyć - powiedział Jean-Claude Kihn, wiceprezes i dyrektor ds. technicznych Goodyeara.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy opony z systemem AMT znajdą się w sprzedaży, ale harmonogram prac ma ulec przyspieszeniu dzięki otrzymanym niedawno w USA i Unii Europejskiej rządowym dotacjom naukowym. Biuro Technologii Motoryzacyjnych amerykańskiego Departamentu Energii poinformowało o udzieleniu dotacji w wysokości 1,5 miliona dolarów na badania, rozwój i prezentację systemu AMT do opon do samochodów ciężarowych. Dotację  przekaże także Narodowe Laboratorium Technologii Energetycznych, a prace będą prowadzone w ośrodku innowacji Goodyeara w Akron w stanie Ohio.

W lipcu firma Goodyear otrzymała również dotację od rządu Luksemburga  na badania i rozwój systemu AMT do opon do aut osobowych. Prace nad tym rozwiązaniem będą prowadzone przez ośrodek innowacji Goodyear w Colmar-Berg w Luksembrugu. Ponadto Biuro Technologii Motoryzacyjnych Departamentu Energii poinformowało, że udzieli dotacji w wysokości 1,5 miliona dolarów wspólnemu projektowi PPG Industries i Goodyear, dotyczącemu zmniejszenia oporów toczenia i zwiększenia wydajności paliwowej opon. Celem projektu jest osiągnięcie tych celów we flotach samochodów osobowych dzięki zastosowaniu nowych technologii w bieżniku i wykładzinie wewnętrznej opon.

- Choć koncepcja jest podobna, systemy AMT dla samochodów osobowych  i pojazdów ciężarowych znacznie się różnią. Konkretne wsparcie udzielone przez rządy USA i Luksemburga świadczy o wartości tych projektów oraz o wielu korzyściach jakie mogą przynieść kierowcom na całym świecie. Zaawansowane technologie, niewidzialne dla ludzkiego oka, jak te, nad którymi pracujemy z PPG, radykalnie zredukują zużycie paliwa za które odpowiadają opony. Zachowają przy tym tak istotne właściwości, jak trakcja i żywotność bieżnika -  dodał Jean-Claude Kihn.

Podobne wiadomości:

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów autonomicznych

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów...

Technika 2016-03-15

Opona Goodyear dla aut autonomicznych

Opona Goodyear dla aut autonomicznych

Technika 2016-03-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Polacy kupili rekordową liczbę nowych aut
Polacy kupili rekordową liczbę nowych aut
Instytut SAMAR donosi, że rynek nowych samochodów w Polsce cały czas rośnie. Wszystko wskazuje na to, że prognozowana sprzedaż na koniec roku, czyli 490 tys. samochodów, jest jak najbardziej realna do osiągnięcia.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech