mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > AMT firmy Goodyear dla wszystkich

AMT firmy Goodyear dla wszystkich

Opracowywana przez Goodyeara technologia utrzymania ciśnienia w oponach (Air Maintenance Technology - AMT) pozwoli utrzymać optymalne ciśnienie w oponach bez potrzeby wykorzystania zewnętrznych kompresorów, czy elektroniki. Wszystkie elementy systemu AMT, w tym zminiaturyzowany komputer, będą się mieścić wewnątrz opony.

AMT firmy Goodyear dla wszystkich
Optymalne ciśnienie w oponach bez użycia kompresorów? Regularne pompowanie opon może wkrótce przejść do historii dzięki innowacji wdrażanej przez laboratoria Goodyear Tire & Rubber Company. Możliwość ciągłego utrzymania właściwego ciśnienia w oponach może nie tylko wyeliminować potrzebę kontrolowania go i szukania kompresora ze sprawnym manometrem, ale również przełożyć się na realne oszczędności na paliwie.

Zarówno w przypadku samochodów osobowych, jak i pojazdów ciężarowych, zbyt niskie ciśnienie w oponach – jak pokazują wyniki badań – powoduje zwiększenie zużycia paliwa od 2,5 do 3,3 proc. Przy dzisiejszych cenach jest to prawie 10 groszy na litrze paliwa. Prawidłowo napompowane opony to także: mniejsza emisja spalin, dłuższa żywotność opon, większe bezpieczeństwo oraz lepsza sterowność pojazdu.

-Technologicznie jest to skomplikowane, ale sama koncepcja systemu AMT jest dość prosta - system zasilany jest dzięki ruchowi opony toczącej się po nawierzchni. Opona, która sama utrzymuje ciśnienie powietrza to coś, czego kierowcy potrzebowali od lat. Firma Goodyear podjęła wyzwanie, a postępy, które poczyniliśmy, są bardzo obiecujące. To będzie jeden z tych przełomów technologicznych, po którym będziemy się zastanawiać jak wcześniej mogliśmy bez tego żyć - powiedział Jean-Claude Kihn, wiceprezes i dyrektor ds. technicznych Goodyeara.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy opony z systemem AMT znajdą się w sprzedaży, ale harmonogram prac ma ulec przyspieszeniu dzięki otrzymanym niedawno w USA i Unii Europejskiej rządowym dotacjom naukowym. Biuro Technologii Motoryzacyjnych amerykańskiego Departamentu Energii poinformowało o udzieleniu dotacji w wysokości 1,5 miliona dolarów na badania, rozwój i prezentację systemu AMT do opon do samochodów ciężarowych. Dotację  przekaże także Narodowe Laboratorium Technologii Energetycznych, a prace będą prowadzone w ośrodku innowacji Goodyeara w Akron w stanie Ohio.

W lipcu firma Goodyear otrzymała również dotację od rządu Luksemburga  na badania i rozwój systemu AMT do opon do aut osobowych. Prace nad tym rozwiązaniem będą prowadzone przez ośrodek innowacji Goodyear w Colmar-Berg w Luksembrugu. Ponadto Biuro Technologii Motoryzacyjnych Departamentu Energii poinformowało, że udzieli dotacji w wysokości 1,5 miliona dolarów wspólnemu projektowi PPG Industries i Goodyear, dotyczącemu zmniejszenia oporów toczenia i zwiększenia wydajności paliwowej opon. Celem projektu jest osiągnięcie tych celów we flotach samochodów osobowych dzięki zastosowaniu nowych technologii w bieżniku i wykładzinie wewnętrznej opon.

- Choć koncepcja jest podobna, systemy AMT dla samochodów osobowych  i pojazdów ciężarowych znacznie się różnią. Konkretne wsparcie udzielone przez rządy USA i Luksemburga świadczy o wartości tych projektów oraz o wielu korzyściach jakie mogą przynieść kierowcom na całym świecie. Zaawansowane technologie, niewidzialne dla ludzkiego oka, jak te, nad którymi pracujemy z PPG, radykalnie zredukują zużycie paliwa za które odpowiadają opony. Zachowają przy tym tak istotne właściwości, jak trakcja i żywotność bieżnika -  dodał Jean-Claude Kihn.

Podobne wiadomości:

Opona Goodyear napompuje się sama

auto motor i sport 0000-00-00

Dbaj o prawidłowe ciśnienie w oponach

Dbaj o prawidłowe ciśnienie w oponach

Opony samochodowe 2015-04-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.