Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > A Ty co robisz z zużytymi oponami?

A Ty co robisz z zużytymi oponami?

180 tys. ton - tyle opon trafia rocznie na polski rynek. Przepisy nakazują, by trzy czwarte z nich podlegały odzyskowi, a 15 proc. poddawano recyklingowi.

A Ty co robisz z zużytymi oponami?
Jak podaje Centrum Utylizacji Opon Organizacji Odzysku, rocznie na świecie produkuje się nawet 22,5 mln ton opon, z czego na nasz rynek trafia ok. 180 tys. ton. Rozwój motoryzacji sprawia, że liczba te będzie cały czas rosnąć.

Z kolei w ubiegłym roku masa zużytych opon wyniosła 196,2 tys. ton, w tym ma ona wynieść 199,4 tys. ton, a w okolicach roku 2020 będzie oscylować wokół 212,4 tys. ton.

W związku ze stałym wzrostem liczby nowo eksploatowanych opon oraz tych wycofywanych z użytku stare opony będą poważnym zagrożeniem dla środowiska. Niestety, czas ich biodegradacji wynosi nawet 100 lat, stąd przepisy zakazują ich wyrzucanie, nawet na wysypiska śmieci.

Ustawa z 2001 roku o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i depozytowej nakłada dodatkowo na producentów opon obowiązek odzysku 75 proc. tonażu wprowadzonych na rynek opon.

– Z czego około 15 proc. podlega recyklingowi materiałowemu, czyli odzyskiwaniu surowców wtórnych. To za mało – tłumaczy Maciej Jasiewicz, prezes zarządu Recykl Organizacja Odzysku i wiceprezes Grupy Recykl. – Chcielibyśmy, aby większy procent naszej produkcji był ulokowany w recyklingu materiałowym. Niestety, nie pomagają przepisy, które ograniczają obowiązek recyklingu do wspomnianych 15 proc. Zmiana wymaga rozporządzenia ministra środowiska, który – mamy nadzieje – w najbliższym czasie określi wyższe poziomy recyklingu właśnie dla odpadów ze zużytych opon – wyjaśnia.

Jak dodaje Maciej Jasiewicz, w Polsce większość zużytych opon podlega odzyskowi energetycznemu, a około 20 procent poddawanych jest recyklingowi materiałowemu. Odzysk energetyczny to przede wszystkim wykorzystanie materiałów ze starych opon do uzyskiwania energii cieplnej.
Tematy w artykule: opony recykling

Podobne wiadomości:

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Aktualności 2016-04-05

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów autonomicznych

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów...

Technika 2016-03-15

Komentuj:

~Krystian 2016-10-03

Witaj olo a gdzie można oddawać stare opony?

oloo90 2016-03-03

Witam, ja oddaje do skupu takich opon. Pozdrawiam.

~sdfg 2016-03-02

Palę w piecu

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień
Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień
Na początku września oddano do ruchu wiadukt na autostradzie A4 na odcinku od węzła Rzeszów Wschód do węzła Jarosław Zachód.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj